Bel Fıtığı Belirtileri

Bel Fıtığı Belirtileri

Bel fıtığının en önemli belirtisi, kıkırdağın sinir dokusuna baskı yapmasıyla ortaya çıkan ağrıdır. Bu ağrı dayanılmaz şiddette bir ağrıdır ve ileri safhalarda ağrıyla birlikte görülen güçsüzlük ortaya çıkar.Bazı bel fıtıklarında ani olarak ortaya çıkan idrar problemleri de olmaktadır. Hasta idrarını yapamayabilir, ayakları felç olabilir ve yürüme güçlüğü olabilir. Bir de seviyesine göre çeşitli belirtiler verir. Mesela 4. ile 5. omurga arasındaki bir bel fıtığı, hastanın ayağının düşmesine neden olur. Yani ayakta bu sinire ait fonksiyon yüzde 100 kaybolmuştur. Bu çok ciddi bir durumdur. Genelde bu durumda ameliyat yapılsa bile belirti ortadan kaldırılamaz.Bu nedenle hastalar ağrı hissettiklerinde öncelikle bu işten anlayan bir beyin cerrahına görünebilirler. Ayakta hafif oranda bir güçsüzlük başlamışsa, hiç zaman kaybetmeden mutlaka beyin cerrahına görünmeleri lazım.

Biz muayene bulgusu olarak, refleks çekiciyle baktığımız reflekslerin kaybolduğunu görebiliriz. Bir de fıtığın bölgesine göre, sinirin dağıldığı yerde uyuşuklukla ortaya çıkan his azalması tespit etmekteyiz. Genelde ameliyattan sonra ağrı geçse bile hastaları en fazla rahatsız eden bulgulardan biridir. Hastalar ağrı geçtiği halde uyuşukluk kaldığını söyler.

Ağrı olduğunda da bu uyuşukluk vardır, ama ağrı olduğu için uyuşukluğun farkına varılmaz. Bu da çok önemli bir bulgudur, muayeneyle tespit etmek mümkündür.

Etiketler:

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.