Boyun Fıtığı

Boyun fıtığı en sık boyun ağrısı ile belirtisini gösterir. Fakat bu ağrıya kollara yayılan ağrı, güçsüzlük ve uyuşukluk hissi eşlik etmelidir. Bu şikayetleri olan hastaların beyin cerrahisi, fizik tedavi ve rehabilitasyon veya ortopedi bölümlerine başvurmaları gerekmektedir.

Boyun fıtığı boyun omurları arasında bulunan disklerin fıtıklaşarak boyundaki sinir köklerine bası yapması sonucu oluşur. Üst seviyelerde oluşan fıtıklarda şikâyetler omuzlarda iken alt seviyelerde oluşan fıtıklarda şikâyetler kollarda ya da ellerde oluşmaktadır.

Boyun fıtığının teşhisinde iyi bir anamnez yani hastalığın öyküsü alınması ve uygun muayenenin yapılması gereklidir. Bunlardan sonra boyun grafikleri, MRG – Manyetik Resonans Görüntüleme ve EMG –Elektro Myo Grafi gibi yöntemler boyun fıtığı tanısında kullanılır. Boyun fıtığı tespit edilen hasta kişilerde tedavi yöntemleri hastalığın şiddetine bağlı değişir. Ağrı kesiciler ve kas gevşeticiler çoğu zaman yeterli iken  bazı hastalar için fizik tedavi egzersiz uygulanması gerekebilir.

Bu tedaviler yetersiz kaldığında cerrahi teknik gerekebilir. Boyun fıtıklarının cerrahisinde sinirlere bası yapan fıtıklaşmış diskler temizlenir ve yerine titanyumdan oluşan bir disk yerleştirilir. Ameliyat 45 – 60 dakika arası sürebilir. Ameliyattan 2 saat sonra hastalar ayağa kalkabilmekte ve 1 hafta içinde günlük hayatlarındaki işlerine dönebilmektedirler. Ameliyat sonrası 6 hafta kadar boyunluk kullanılması gereklidir. Boyun fıtıklarında eğer hastaya cerrahi  teknik uygulanacaksa, hastalar muhakkak bir beyin ve sinir cerrahına danışmalı en uygun şekilde tedavi edilmelidirler.

➤Boyun fıtığı nedir?

➤Boyun fıtığının belirtileri nelerdir?

➤Boyun fıtığı teşhisi nasıl yapılır?

➤Boyun fıtığının tedavi yöntemleri nelerdir?

➤Boyun fıtığı ameliyatı sonrası nelere dikkat edilmelidir?

Beyin ve Sinir Cerrahı Prof. Dr. Nihat Egemen’den bu soruların cevaplarını izlemek için tıklayın.

 

Boyun fıtığı ameliyatı nasıl yapılır?

Prof. Dr. Nihat Egemen tarafından yapılan boyun fıtığı ameliyatı izleyebilirsiniz:

 

Boyun Ağrıları ve Boyun Fıtığının Nedenleri ve Tedavisi hakkında daha kapsamlı bir yazı okumak için buraya tıklayabilir veya Boyun Fıtığı Uzmanı Prof. Dr. Nihat Egemen ile iletişime geçebilirsiniz.