Beyin Tümörü

Beyin tümörü, kafatası içerisinde büyüyerek beyin üzerine baskı yapar ve bulunduğu bölgeye ve baskı altında tuttuğu beyin alanına göre belirtiler verir. Fakat kafa içinde yer kaplayan bütün vakalarda olduğu gibi öncelikli olarak kafa içi basıncın artmasına bağlı belirtiler gösterir. Beyin tümörü karakterine göre  düzensiz ya da düzenli  bir biçimde büyümeye devam eder ve genişleme, büyüme imkânı olmayan kafatası içerisinde beyin üzerine baskı yapmaya başlar.

Beyin tümörü tespiti nasıl yapılır?

Beyin tümörü kötü huylu olduğu zaman vücutta başka türlü hastalıklara da yol açma durumu vardır. Beyin tümörü ameliyat ile alınacağı gibi eğer iyi huyluysa da beyin ve sinir cerrahının takibinde kalabilir ya da ışın tedavisi ile büyümesi engellenmeye çalışılır. Beyin tümörleri hiçbir bulgu vermeden tamamen tesadüf eseri tespit edilebilir, bu tip tümörler genelde iyi huylu olup günümüzde beyin MR’ı çekilmesi gerekçesi olmayan hallerde tespiti yapılabilir. Bazı beyin tümörleri boyutu, yerleşimi ve huyuna göre bulgu vererek de ortaya çıkabilir. Beyin tümörü bulgularının bazılarını sayacak olursak, baş ağrısı, şiddetli kusma, vücudun bazı bölgelerinde kısmi felçler, kişilik bozuklukları ve epilepsi benzeri bayılmalardır. Beyin tümörü genellikle iyi huylu ve kötü huylu olarak ortaya çıkmaktadır. Bir tümörün iyi huylu veya kötü huylu olup olmadığını patolojik tanı denilen, normal olmayan dokunun bazı özel boyama ve üretme teknikleri ile mikroskop ile incelenmesi ile konulmaktadır. Fakat beyin görüntüleme yöntemlerinden beyin MR’ı, tomografi ve spektroskopi yöntemlerinden biri ile bir dokunun davranışı iyi veya kötü huylu olup olmadığı köken aldığı bölgeye bakılarak tahmin edilebilir.

Beyin tümörü türleri nelerdir?

İyi huylu beyin tümörlerine örnek olarak beyin zarından köken alan meningiomlar verilebilmektedir. Meningiomlar genelde çok yavaş büyürler ve başka bir organa yayılma özellikleri olmaz. Boyutları küçük, beynin derin yerleşiminde olan meningiomlar eğer hasta için şikayet yaratmıyorsa beyin cerrahı tarafından takipte tutulabilir. Kötü huylu beyin tümörlerinde ise Glioblastome multiforme, anaplastik astrositom, astrositom gibi örnekler verilebilmektedir. Bu tümörlerin tamamının tanısı patoloji denilen normal olmayan dokunun özel boyalar ve mikroskop ile incelenmesi ile konulmalıdır. Patolojik tanı normal olmayan dokudan cerrahi yöntemler ile örnek almak ya da tamamını çıkartmak şeklinde konulmaktadır. Patolojik tanı konulduktan sonra her biri kendi içerisinde tedaviye farklı yanıt veren tümörlere farklı şekillerde yaklaşılmalıdır. Bazı tümörler kemoterapi ve ışın tedavisine çok uzun bir süre üremeyerek yanıt verdikleri görülürken, yüksek dereceli beyin dokusundan köken almış beyin tümörü bu tedavi yöntemlerine yanıt vermeme ihtimali vardır. Günümüzde hala bir çok tıp merkezinde kötü huylu beyin tümörlerine yönelik tedavi yöntemleri  araştırılması sürdürülmektedir.

Beyin tümörü ameliyatı nasıl yapılır?

Prof. Dr. Nihat Egemen tarafından yapılan beyin tümörü ameliyatı izleyebilirsiniz:

 

Beyin tümörlerinin mikrocerrahi tedavi edilmesi hakkındaki raporu incelebilirsiniz:


Beyin Tümörlerinin Nedenleri, Belirtileri ve Tedavileri hakkında daha kapsamlı yazılar ve videolar için buraya tıklayabilir veya Beyin Tümörü Uzmanı Prof. Dr. Nihat Egemen ile iletişime geçebilirsiniz.