Beyin Tümörleri

Beyin Tümörleri

Beyin tümörleri, kafatası içerisinde büyüyerek beyin üzerine baskı yaparlar. Bulundukları bölgeye ve baskı altında tuttukları beyin alanına göre belirtiler verirler. Ancak kafa içinde yer kaplayan bütün vakalarda olduğu gibi öncelikle kafa içi basıncın artmasına bağlı belirtileri gösterirler. Tümör karakterine göre  düzensiz veya düzenli  bir şekilde büyümeye devam eder ve genişleme, büyüme imkânı olmayan kafatası içerisinde beyin üzerine baskı yapmaya başlar.

Tümör kötü huylu olduğu taktirde vücutta başka türlü hastalıklara da yol açabilir.Tümör ameliyat ile alınacağı gibi eğer iyi huyluysa da beyin cerrahının takibinde kalabilir veya ışın tedavisi ile büyümesi engellenmeye çalışılabilir.

Beyin tümörleri hiçbir bulgu vermeden tesadüfen de tespit edilebilir, bu tip tümörler genellikle iyi huylu olup günümüzde beyin mr ı çekilmesi gerekçesi olmayan durumlarda tespit edilebilir.

Bazı beyin tümörleri yerleşimi, boyutu ve huyuna göre bulgu vererek de karşımıza çıkabilir. Beyin tümörü bulgularının bazıları:

Baş ağrısı

Epilepsi benzeri bayılmalar

Vücudun bazı bölgelerinde kısmi felçler

Şiddetli kusmalar

Bazı fiziksel yeteneklerimizin kaybı

Kişilik bozukluklarıdır

Beyin tümörleri genellikle iyi huylu ve kötü huylu olarak karşımıza çıkarlar. Bir tümörün de iyi huylu veya kötü huylu olup olmadığını patolojik tanı denilen normal olmayan dokunun bazı özel boyama ve üretme teknikleri ile mikroskop ile incelenmesi ile konulur. Ancak beyin görüntüleme yöntemleri  (beyin MR’ı, tomografi , spektroskopi ) ile bir dokunun davranışı iyi veya kötü huylu olup olmadığı köken aldığı bölgeye bakılarak tahmin edilebilir.

İyi huylu tümörlere örnek olarak beyin zarından köken alan meningiomlar verilebilir. Meningiomlar genellikle çok yavaş büyüyen beyin tümörleridir ve başka bir organa yayılma özellikleri yoktur. Boyutları küçük, beynin derin yerleşiminde olan meningiomlar eger hasta için şikâyet yaratmıyorsa beyin cerrahı tarafından takipte tutulur.

Kötü huylu tümörlere ise Glioblastome multiforme, anaplastik astrositom, astrositom gibi örnekler verilebilir. Bu tümörlerin hepsinin tanısı patoloji denilen normal olmayan dokunun özel boyalar ve mikroskop ile incelenmesi ile konulmalıdır. patolojik tanı normal olmayan dokudan cerrahi yöntemler ile örnek almak veya tamamını çıkartmak ile konulur.  Patolojik tanı konulduktan sonra her biri kendi içerisinde tedaviye farklı yanıt veren tümörlere farklı şekillerde yaklaşılır. Bazı tümörler kemoterapi ve ışın tedavisine çok uzun bir süre üremeyerek yanıt verirken yüksek dereceli beyin dokusundan köken almış tümörler bu tedavi yöntemlerine yanıt veremeyebilir. Günümüzde halen birçok tıp merkezinde kötü huylu tümörlere yönelik tedavi yöntemleri ileri düzeyde araştırılmaktadır.

beyin-tumoru-1

beyin-tumoru-2

beyin-tumoru-3

beyin-tumoru-4

beyin-tumoru-5

Etiketler:

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.