Hipofiz Adenomu

Hipofiz Adenomu

HİPOFİZ ADENOMU

Hipofiz bezi beyin tabanında sella turcica isimli bir kemik boşluk içerisinde yerleşimli yaklaşık 0.5 gram ağırlığında oval şekilde ortalama bir fasülye tanesi büyüklüğünde vücudun hormon salgılarının düzenlenmesi ve kontrolünde görevli endokrin bir bezdir.
Hipofiz bezi adenohipofiz ve nörohipofiz  olarak adlandırılan 2 kısımda incelenir. Adenohipofiz tüm hipofiz bezinin kabaca %80’ini oluşturur. Adenohipofizden salgılanan hormonlar şunlardır.
1-FSH folikül stimüle edici hormon
2-LH  lüteinize edici hormon
3-Proloktin  süt salınımında görevli hormon
4-GH büyüme hormonu
5-ACTH  adrenokortikotropik hormon
6- TSH  tiroid sitümüle edici hormon
Nörohipofiz ise tüm hipofiz bezinin yaklaşık %20 sini oluşturur ve 2 hormon salgılar.
1-ADH antidiüretik hormon
2-Oksitosin
Hipofiz bezinin tümörlerine hipofiz adenomları adı verilir.Tüm intrakranial tümörlerin %10-12 sini oluşturur. Yapılan çalışmalarda  semptomlu veya semptomsuz %20 oranında hipofiz adenomu saptanmıştır.ortalama görülme yaşı 30-50 yaş arasındadır ve kadınlarda ve erkeklerde eşit oranda görülür.
Hipofiz adenomları salgıladıkları hormonlara  göre ve radyolojik incelemedeki boyutlarına göre sınıflandırılabilir.Radyolojik boyutlarına göre 1 cm den küçük tümörler mikroadenom, 1 cm den büyk tümörlere makroadenom adı verilir.

SEMPTOMLAR

Hipofiz adenomları %70 oranında hormon aktif (hormon salgılayan) tümörlerdir ve salgıladıkları hormonun etkilerine bağlı veya büyüklükleri ile çevre dokulara bası etkisi oluşturmaları sonucunda bası etkileri ile semptom verirler.
Kitle etkisi ile optik sinir basısına bağlı örme keskinliğinde azalma, bulanık görme veya görme alanında kesiklik şeklinde bulgular veya baş ağrısı doktora başvuru nedeni olabilir.
Prolaktin salgısının artmasına bağlı prolaktinoma adı verilen klinik tabloda kadınlarda memelerden süt benzeri sıvı gelmesi, adet düzensizliği veya adet görememe, libido azalması, infertilite;erkeklerde jinekomasti, libido azalması, infertilite ve her iki cinsiyette görme alanında azalma başvuru nedeni olabilir.Endokrinolojik inceleme sonrasında medikal tedaviye cevap vermeyen hastalarda veya ilerleyici görme alanı defisiti olan hastalarda cerrahi tedavi önerilir.
ACTH salgılayan adenomlar Cushing hastalığı olarak adlandırılan yüzde aydede görünümü ensede yağ birikimine bağlı yelelenme, karında gebelik çatlağı benzeri çatlaklar, vücutta kıllanma, kan basıncında artma ve kilo alma ile başvurabilir. Cushing hastalığında medikal tedavi sonrasında cerrahi tedavi veya cerrahi tedavi önerilmektedir.
Büyüme hormonu aşırı salgılanmasına bağlı yetişkin yaş gurubunda ellerde ve ayaklarda büyüme, ayakkabı numarasında büyüme, yüzde kulakta,  dilde, dudakta, burunda büyüme ve kabalaşma başvuru nedeni olablir. Ayrıca bu hastalarda iç organlarda büyüme kardiak semptomlarda bir diğer başvuru nedenidir.
Hipofiz adenomu düşündüren semptomlarla başvuran hastalarda tüm sistemlerin muayenesi ve nörolojik muayene sonrasında hastanın hormon profili, görme alanı ve kranal mr görüntülemesi ile hipofiz adenomu tanısı konulan hastalar medikal tedavi veya cerrahi tedaviaçısından değerlendirilir. Medikal tedaviye yanıtsız medikal teaviye yanıt vermesi beklenmeyen hastalarda cerrahi tedavi planlanılır.
Cerrahi tedavide 2 yöntem mevcuttur. En sık kullandığımız transsfenoidal yöntem (burun boşluğundan) veya Transkranial yöntem (kafatası açılarak). Hipofiz adenomu nedeni ile opere edilen hastalarda ameliyat sonrası erken dönemde alınacak hormon parametreleri ve görme alanı değerlendirilir ve hastalar birkaç gün gözlem sonrasında taburculuk sonrasında periyodik kontroller önerilir. Nadiren hastalar operasyon sonrasında medikal tedaviye ihtiyaç duyarlar. Ameliyat öncesi uzun süreli ve ilerlemiş görme alanı kaybı olan hastalarda operasyon sonrası kısıtlı bir klinik düzelme gözlenebilmekle genellikle cerrahi tedavi sonrasında yüz güldürücü sonuçlar alınabilmektedir.

Etiketler:

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Gökhan Büyükyanbolu dedi ki:

  Sayın hocam ben 2011 yılı şubat ayında bir hipofiz adenomu ameliyatı geçirdim yapılan takip tekiklerim ve çekilen mr sonuçlarım iyi fakat geçmiyen bir baş ağrısı ile karşı karşıyayım işin aslı dr.larıma söylüyorum fakat herkez bir başkasına yönlendiriyor,ilgilenmek yerine başkalarına yollamaların dan sıkıldım ve son 45 gündür iyice artan vede günümü gecemi mafeden bu ağrıdan bıktım lütfen bir yol gösterirseniz sevinirim …

  1. Hakkı dedi ki:

   Selamün aleyküm kardeşim aynı sıkıntı eşimdede var halen bir çare bulunmuş değil ağrıları için durosegiç 50 ben bantı ve contramal iğne serumlu tedavi alıyor günlük
   Şayet sen bi tedavi görürde memnun kalır ağrıların geçerse bizede haber ver. 0541 665 50 03

 2. nihat egemen dedi ki:

  INTERNET SORUSU ILE DERDINIZE CARE BULAMAM USTELIK SIZI TEDAVI EDEN DOKTORLARINIZ CARE BULAMAMIS IKEN..

 3. COŞKUN SAATÇIOĞLU dedi ki:

  Sayın hocam 1953 doğumlu eşim 1976 yılında hipofiz tümörü nedeniyle ameliyat olmuş daha sonra çapa tıp fakültesi endokrinoloji bölümünde tedavi edilerek kendisine ömür boyu kullanmak üzere Levotiron ve codelton isimli ilaçların reçetesi verilmiştir. Eşim bu ilaçları muntazam kullanmamış ve ilerleyen yıllar da depresyon, sinirlilik, hayal görme gibi şikayetlerle İstanbul fransız Lape hastanesinde tedavi görmüş ve kendisine bta psikoz teşhisi konmuştur. Bu psikolojik rahatsızlığına hipofiz tümörü ameliyatının ve ilaçlarını muntazam kullanmamasının etkisi olabilir mi? Teşekkür ederim.
  Saygılarımla.

 4. tuba dedi ki:

  Merhabalar hocam ben prof.dr hamit ziya Gökalp in hastasıyım. .97 de sizde kontrol etmistiniz beyin tümörü vardı bende %60 i alinabildi göz sinirlerinde olduğu için tam alınamadı benim size sorum ben istemli yada istemsiz çok uyuyorum..halsiz hissediyorum. .bunun hastaligimla ilgisi var mı? Teşekkürler. .

 5. güllüşan dedi ki:

  sayın hocam ben 8ay önce hipofiz adenomudan ameliyat oldum ve olduktan sonra baş dönmesi ve göz bozukluğum baş ağrım var bunun nedeni birdaha tekrarlama sesebi olabilirmi:( teşekkür ederim

 6. Neslihan dedi ki:

  2013 hipofiz adenomdan nazal yoldan 2 defa ameliyat oldum şu an onla alakalı bi problemim olmamakla birlikte sürekli operasyondan sonra boyun ağrısı çekiyorum pozisyona bağlı ne yapabilrim disklerde bozulma ve servikal 5 de yırtlma oldugu söylendi sağ tarafımda sinir sıkışmaları mevcut hiç geçmeyen bi ağrı yaşam kalitemi düşürdü ne yapabilrim hocam yol gösterirseniz çok sevinirim

Yorum Yaz