Web sitemize hoşgeldiniz

Periferik Sinir Kesileri ve Basıları

Periferik Sinir Kesileri ve Basıları

PERİFERİK SİNİR KESİLERİ VE BASILARI 

Periferik sinir nedir? Periferik Sinir Anatomisi ve Fonksiyonu

İnsan sinir sistemini beyin, spinal kord, otonomik sinir sistemi ve periferik sinir sistemi oluşturur.Sinirler beyinden gelen iletilerin vücudun çeşitli bölgelerine uyarı taşımasını sağlayan ve vücudun çeşitli bölgelerinden gelen uyarıları beyne taşıyan ileti sistemleridir.   Telefon kabloları gibidir. Sinirler beyinden kaslara ileti taşıyan ve hareketlerin kontrolünü sağlayan motor sinirler ve vücudun çeşitli bölgelerinden ağrı, basınç, sıcaklık, gibi duyuları taşıyan duysal sinirler olarak iki çeşittir. Duyusal sinirler ile iletiler beyne iletilir bunlara cevap olarak beyinden iletilen uyarılar periferik   motor  sinirler ile  kaslara    iletilir.

Örneğin işaret parmağımızı hareket ettirmek istersek beyinden bu istek omuriliğe oradan periferik sinirler yolu ile işaret parmağımızı hareket ettirecek kaslara emir iletilir ve kaslar kasılarak parmak hareket eder. Periferik sinir içindeki sinirler akson adi verilen ve bir metre uzunluğa kadar ulaşabilen lifler yardımı ile bu sinyalleri kasa ulaştırır. Bütün bu olay saniyenin onda biri sürede olur.

Periferik sinir yaralanması ve iyileşmesi

Beyin ve omurilik yaralanmalarında iyileşme oldukça kısıtlıdır, buna karşılık periferik sinirde iyileşme kapasitesi daha yüksektir. Bu süreç bazen aylar sürer. Bu süreçte kaslarda atrofi denilen erime görülür. Bu zaman faktörünün bilinmesi çok önemlidir. Hastaların sabırlı, umutlarını kaybetmeden beklemeleri ve pasif egzersiz yaparak ilgili eklemin hareketsiz kalmasını önlemelidir.

Hastanın anamnezi

Hastanın yaralanması ve şikayetleri sorgulanmalı ve oluşan yaralanmanın mekanizması  ile  ayrıntılı  bilgi   elde edilmelidir.
Nörolojik Muayene
Periferik sinirin kuvvet ve duyu muayenesi yapılarak seviye belirlenir.

EMG

Elektromyelografi (EMG) sinir probleminin  seviyesini  ve  derecesini  hakkında detaylı bilgiler verir.   EMG de   belirlenen   seviye ve  hasar  durumuna  göre   hastaya   tedavi  planlanır.

Periferik Sinir Hasarı ile İlgili Neden ve Mekanizmalar:

 

1. Kapalı Künt Travmalar: Ani gelişen bası ve gerilme şeklindeki yaralanmalardır. Sinirin devamlılığı korunmuştur.

2. Açık Laserasyon Şeklindeki Travmalar: Keskin veya künt travma söz

konusudur. Komplet veya inkomplet sinir yaralanmasına neden olmaktadır.

3. Ateşli Silah Yaralanmaları: Sinir yapısının devamlılığı sıklıkla korunmuştur

4.Damarsal   Travma ve iskemi: damarsal    yaralanmaya  bağlı   sinir  dokusunun  beslenmesi   bozulmuştur.

5. Kronik Travmalar: uzun süreli bası ve gerilmelere bağlı oluşan sinir hasarlarıdır.

Tuzak Nöropatileri

Karpal Tünel Sendromu( avuç içerisinde ve bilekteki sinir sıkışmaları):

En sik rastlanılan periferik sinir tuzak nöropatisidir. Toplumdaki sıklığı %1’dir. Kadınlarda daha sıktır. Hastaların çoğunda bulgular ve şikâyetlerin başlangıcı 40-60 yaş arasıdır. Temel semptomlar elin ilk üç parmağına lokalize olan ağrı, yanma, karıncalanma ve uyuşukluktur.  Median sinir bilek hizasında onu çaprazlayan ligamentin kalınlaşması sonucunda sıkışır. Genellikle bas, işaret ve orta parmakta uyuşma  ve ağrı şikayeti vardır. Elin yorucu kullanılması semptomları arttırır. Bunlar ; örgü örme, bilgisayar kullanma,   yazı yazma, bulaşık yıkama, bahçede çalışma gibi vb..

Cerrahi dışında uygulanan tedavilerden hastalar genellikle fayda sağlamaz ve cerrahi olarak ligamentin kesilmesi ile sinir rahatlatılır.
Çesitli cerrahi teknikler mevcuttur.  Avuç içinden küçük kesi ile yapılan teknikte sinir direk olarak görülür ve üzerindeki ligament kesilerek sinirin serbestleşmesi sağlanır
Bir diğer teknik de  endoskop kullanılarak ligamentin kesilmesi yöntemidir.

Elin yorucu kullanılması semptomları arttırır. Bunlar ; örgü örme, bilgisayar kullanma,   yazı yazma, bulaşık yıkama, bahçede çalışma gibi vb..

Tedavi:

Ameliyatsız tedavi endikasyonları;
1) semptom süresinin kısa olması,
2) orta veya aralıklı semptomlar,
3) semptomların geçmesinin beklendiği durumlar

Konservatif tedavi; ağrı kesici ilaçlar.

Cerrahi tedavi endikasyonları;
1) konservatif tedavide yetersizlik
2) testlerle doğrulanan tipik klinik bulgu,
3) duyu kaybı, atrofi veya kuvvetsizlik.

Cerrahi: Lokal anestezi altında Transvers karpal ligament   kesilmesi

Ulnar Tuzak Nöropatisi

Kubital tünel sendromu, elin üç ana sinirinden biri olan ulnar sinirin bir sıkışma veya basınca maruz kalması sonucunda ağrı, şişlik, uyuşukluk ve güç kaybı gibi problemlere yol açmasıdır. Sinir, dirseğimizdeki iki kemik çıkıntısının arasından geçerek el bileğimizi büktüren kasının iki başlangıç noktası arasından seyreder. Bu bölgede sinir çok yüzeyselleştiği için basıya ve travmaya açıktır.
Tedavide genellikle olaya sebep olan davranışlardan kaçınılması gerekir . Cerrahide iki şekilde yapılır birinci olarak ulnar oluk açılarak sinir  rahatlatılır veya ulnar sinirin yeri değiştirilir
Peroneal Sinir Tuzak Nöropatisi

Peroneal   Sinir   Sıkışması  fibula ismi verilen kemiğin dize yakin kısmındaki başına yakin yerde sıkışması ile olur. Bu hastalarda travmalar sebep olarak görülmektedir. Diz altından ayak üzerine gelen karıncalanma ve uyuşma ile ayak bileğini kaldıramama şikâyeti mevcuttur (düşük ayak).
İyileşme göstermeyen hastaların bir an evvel cerrahi olarak dekompresyon yapılması gerekir.

Etiketler:

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Yılmaz kinesci dedi ki:

  L4 ile L5 bel omurlari in arasındaki kök sinir bu omurlarin arasında kalmış kanal daralması teşhis i ile 18 ay sonra sinir sıkışması teşhisi konuldu 1.7.2015 de sinir sıkışması ameliyatı geçirdim ve sikisan sinir sıkıştıgi yerden kurtarıldı yaklaşık 2 sene omurlarin arasındaki sinir harabiyet geçirdiğinden 2 seneden beri ayaklarım neropatik agri var bu sınırı nasıl iyi edebilirim.
  0506 740 29 82

 2. Kadir Artar dedi ki:

  Meraba hocam. Ben kadir artar hocam 2 yıl önce belkayması amaliyeti geçirdim 6 ay naorentin 600 ilaç kullandım sonra doktor bey aliyse kullanmamı tafsiye etti bu güne kadar bu ilacı sabah ve akşam 150 mg kullanıyorum ama sayın hocam 5 dakika ayakta dikili duramıyorum canımdan nefret etmeye başladım hocam sol bacağım ayağımın tabanına kadar yanma hissizlik gibi buna benzer ağrı yüzünden ayakta fazla duramıyorum hocam yardımınıza ihtiyacım var tf 05359576060 sayğılarımla.

 3. Yavuz güngörmez dedi ki:

  Öncelikle iyi çalışmalar kolay gelsin bi sorunum var yardım istiyorum ne yapabilirim 2005 senesinde ateşli silah yaralanlamasıyla sağ diz kapağımın arkasından yaralandım yakın mesafeden hasar aldığım için 8 damar’ım ve 5’sinirim hasar gördü bunlar sol bacak arkasından parçalar halinde parça parça sinir ve sağ bacak iç kısımdan alınan damarlarla damar tedavisi oldum ayağım düşmüş ayakkabımın içine tabandan diz kapağıma kadar bir aparat taktım ayağım sadece o şekilde sabitlendi yukarıya çekebiliyorum fakat düz değil sağa doğru çekiyor yalnız aşağıya hiç baskı yapamıyorum parmaklarım oynamıyor yürürken diz kapağımdan atıyorum ayağımı.moralim çok bozuluyor ayağım sürekli soğuk ve ağrı yapıyor Canım acıyor %22 özürlü raporum var raporda Teşhis:G57.0-sağsiyatik sinir lezyonu iskelet sistemi tablo 3-35 %22 sağ alt eksremitede hafif kuvvet kaybı yazıyor yapabilceğim yada alabileceğim sinir ilacı varmı yardımcı olabilirseniz sevinirim 2 yıl önce fizik tedaviye gittim 25 gün geç kaldığını söyledi fizikçi şimdiden kolay gelsin iyi çalışmalar

 4. İbrahim dedi ki:

  Mrb hocam bundan 1 hafta once diz kapagimin arkasindan bicaklandim sinirim kesilmis doktor 1 gun sonra ameliyata aldi siniri uc uca diktigini soyledi ben ayagimi ileri itebiliyorum ama geri cekememiyorumm bunun iyilesme sureci varmi varsa ne kadar sure veya daha erken iyilesmesi icin bir oneriniz varmi hocam sizden ricam bana bir care

  1. Mehmet Turan dedi ki:

   Merhaba sayın hocam. Yanlış enjeksiyon sonucu bir ay önce ağrılarımdan dolayı fizik tedavi doktoruna gittim. Yürüyordum ağrim vardı, Nörolojiye yönlendirmesi ile emg çektirme sonrasi yürüme mesafesi 20- 30 metreye düştü. Kalçanin içinde kaslarım tutuluyor, ağırıyor yürüyemiyorum. Dinlenince geçiyor. Ne yapmalıyım?. İyileşir miyim, ne kadar zaman alır. Teşekkürler hocam.

 5. Gül Deniz dedi ki:

  13.04.2018 kardeşim motor kazası geçirdi omuzda parçalı ezikli sinir kopması oldu 4 sinirin ikisi bağladılar 2 sini bulamadık dediler daha sonra amaliyat tekrar amaliyatla dediler hocam
  Bu kopan sinirleri tekrar bağlayıp el kol eskisi gibi olmasada biraz hareket eder mi hasta yaşı 28 erkek

  1. Gökhan dedi ki:

   Merhabalar. Kardeşiniz nasıl oldu acaba ? Bende 13 nisanda motor kazası yaptım aynı durum bendede var 4 sinirin 2 sini bagladılar 2 sini bulamadık dedilrr. Siz hangi şehirdesiniz acaba nasıl bi tedavi yolu izliyosunuz ?

 6. Mehmet dedi ki:

  Kardeş bende aynı sebepten ve sorundan ameliyat oldum iyileşmedi 2. Ameliyatı kodum daha yeni kalkıyorum ayağa ama ayağım hala aynı yukarı kalkmıyor ve kaval kemiğin dışa bakan kısmında his kayıpları var sigara içme 1 ay bacağının üstüme asla basma bacağını germe acıyı bozma b12 vitamini al ve kesinlikle sigara içme kullanıyorsan eğer bırak mecbur..ve 1 ay sonra hemen ayağı açmaya çalışma 15 gün süre ver ayağa ve hafif hafif bas alıştır

 7. Mehmet Turan dedi ki:

  Merhaba sayın hocam. Yanlış enjeksiyon sonucu bir ay önce ağrılarımdan dolayı fizik tedavi doktoruna gittim. Yürüyordum ağrim vardı, Nörolojiye yönlendirmesi ile emg çektirme sonrasi yürüme mesafesi 20- 30 metreye düştü. Kalçanin içinde kaslarım tutuluyor, ağırıyor yürüyemiyorum. Dinlenince geçiyor. Ne yapmalıyım?. İyileşir miyim, ne kadar zaman alır. Teşekkürler hocam.

 8. Cengiz ateş 05353770803 dedi ki:

  2018 yılında geçirdiğim trafik kazası sonucu belimde omurilikte sinirleri keşişi olduğu söylendi ameliyat neticesinde düzelme durumu olabilir mi

Yorum Yaz