Web sitemize hoşgeldiniz

Boyun Fıtığı

Boyun Fıtığı

Boyun ağrıları-Boyun Fıtıkları Nedenleri ve Tedavisi

Boyun ağrıları toplumda en sık rastlanan ağrılardan biridir. Toplumda insanların 3te 2 si hayatlarının bir döneminde boyun ağrısından şikâyet etmektedir. Bu kadar sık rastlanan bir şikayet olmasına rağmen çoğunlukla boyun ağrıları ciddiye alınmaz ve göz ardı edilir.

Boyun ağrılarının en sık sebebi boyun fıtığıdır. Boyun fıtıkları boyun omuları arasında yastık işlevi yapan disklerin boyun sinirlerine bası yapması sonucu oluşur. Sinir köklerinin sıkışması sonucu oluşan bu ağrıya radiküler ağrı denir. Her boyun ağrısının boyun fıtığının belirtisi olmadığını bilmek gerekir.  Boyun ağrıları bu bölgedeki kasların aşırı zorlanması, boyun bölgesindeki enfeksiyonlar, boyundaki lenf nodlarının şişmesi, kemik iltihapları, fibromyalji gibi kas hastalıkları ya da romatizmal hastalıklar sonucu da oluşabilir.

Boyun ağrılarının tedavisinde ağrının asıl nedeni tespit edilmeli ve ağrıya neden olan hastalığa yönelik tedavi uygulanmalıdır. Ağrı kesicileri, fizik tedavi egzersizleri, boyunluk kullanımı, cerrahi yaklaşımlar kas ve iskelet sistemi rahatsızlıklarında tedavi unsurlarının oluştururken; damar rahatsızlıklarında, enfeksiyonlarda, boyun bölgesini tutan tümörlerde hastalıklara başka açılardan yaklaşılarak tedavi uygulanmaktadır.

Bu aşamada bilinmesi gereken en önemli nokta boyun bölgesindeki ağrıların ciddi nedenleri olabileceği ve geç kalınmadan bir doktora başvurulması gerektiğidir.

 

Boyun Fıtıkları

Boyun fıtıkları en sık boyun ağrısı ile belirti verir. Ancak bu ağrıya kollara yayılan ağrı, güçsüzlük ve uyuşukluk hissi eşlik etmelidir. Bu şikayetleri olan hastaların beyin cerrahisi, fizik tedavi ve rehabilitasyon ya da ortopedi bölümlerine baş vurması gereklidir.

Boyun fıtıkları boyun omurları arasında yer alan disklerin fıtıklaşarak boyundaki sinir köklerine bası yapması sonucu oluşur. Yukarı seviyelerde oluşan fıtıklarda şikâyetler omuzlarda olurken alt seviyelerde oluşan fıtıklarda şikâyetler kollarda ya da ellerde oluşmaktadır.

Boyun fıtıklarının teşhisinde iyi bir anamnez(hastalığın öyküsü)  alınması ve uygun muayenenin yapılması gerekmektedir. Bunlardan sonra boyun grafileri, MRG (Manyetik Resonans Görüntüleme), EMG (Elektro-Myo-Grafi) gibi yöntemler boyun fıtığının tanısında kullanılmaktadır.

Boyun fıtığı tespit edilen hastalarda tedavi yöntemleri hastalığın şiddetine göre değişmektedir. Ağrı kesiciler ve kas gevşeticiler çoğu durumda yeterli olurken bazı hastalar fizik tedavi egzersizlerinden yarar görebilirler.

Bu tedaviler yetersiz kaldığında cerrahi gerekli olabilir. Boyun fıtıklarının cerrahisinde sinirlere bası yapan fıtıklaşmış diskler temizlenmekte ve yerine titanyumdan oluşan bir disk yerleştirilmektedir. Ameliyat 45 – 60 dk kadar sürmektedir. Operasyondan 2 saat sonra hastalar ayağa kalkabilir ve 1 hafta içinde işlerine dönebilirler. Ameliyat sonrası 6 hafta kadar boyunluk kullanılması gerekmektedir. Boyun fıtıklarında cerrahi uygulanacak hastalar mutlaka bir beyin cerrahına danışarak en uygun şekilde tedavi edilmelidir.

Etiketler:

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. hasan ertürk dedi ki:

  SERVİKAL MR:

  İnceleme Tekniği: TSE T1W, T2W sagital; GRE aksiyal

  servikal lordoz düzleşmiştir ( pv spazm)
  inceleme alanına giren posterior fossa ve kafa tabanı oluşunları doğaldır.
  nazofarenks, hipofiz glandı normaldir. atlantoaksiyal mesafe , dens doğaldır.
  servikal medulla spinalis normal görünmektedir. santral kanal doğaldır.
  servikal vertebra korpus yükseklikleri intensiteleri normaldir.
  C2-3 dışında C5-6 da belirgin olmak üzere disk aralakları dar ve düzensiz olup vertebra köşelerinde ostoofitler dikkati çekmiştir. ( spondiloz bulguları ). Tüm intervertebral disklerin sinyal intensitesi dejenerasyona bağlı azalmıştır. faset eklemler hipertrofiktir.
  C2-3 seviyesinde herniasyon saptanmamıştır. medulla spinalis basısı yoktur. nöral foramenler normal izlenmektedir. sinir kökü basısı saptanmamıştır.
  C3-4 diskinde santral-bileteral parasantral protrüzyonlar vardır. medulla spinalis anteriordan basılanmış para santral alanlar daralmıştır. noral foromenler normal izlenmektedir. sinir kökü basası saptanmamıştır.
  C4-5 ve C5-6 seviyelerinde medulla spinalisi anteriordan basılmayan santral disk protürüzyonları sağda ileri derecede olmak üzere her iki parasantral mesafe -nöral foramen kaudal kesimini daraltan osteofit-disk konpleksleri mevcuttur. sağ C5 ve C6 kökleri basılıdır.
  C6-7 diskinde sol foraminal geniş tabanlı ekstrudasyon vardır. faset eklem hipertrofilleriyle birlikte sol nöral foramen oblitere olup, sol C7 kökü belirgin basılıdır. PV alanları doğaldır.

  Nasıl bir tedavi yöntemi önerirsiniz SAYGILARIMLAR Hasan ERTÜRK

  Kastamonu/Daday Belediye İtfaiye Amirliği

  1. nihat egemen dedi ki:

   BU MRI RAPORUNA GORE AMELIYAT GEREKEBILIR. ANCAK ONCELIKLE HASTAYI VE MRI LARI GORMEKTE YARAR VAR.ONDANSONRE BELKI ONCELIKLI TEDAVI OLARAK FIZIK TEDAVI ONEREBILIRIM. ANCAK BU HASTA VE MRI LARIN TARAFIMDAN GORULMESI SONRASI VERECEGIM BIR KARARDIR.
   SAGLIKLI GUNLER DILERIM
   PROF. DR. NIHAT EGEMEN

   1. yasemin dedi ki:

    Doktor by cok caresizim ve cok acılar cekiyorum boyun emarımı nasıl gòsterebilirim size yalvaririm bi yardimci olun bana cidden cok caresizim 😭

    1. Kaan dedi ki:

     Servikal lordozda azalma ve ılımlı spondiloz

     C3-4 ve C4-5 diskinde minimal bulging

     C5-6 diskinde ön subaraknoid mesafeyi ve sağ foramen girimini daraltan sağ paramedian anüler fissür ve osteofit eşlikli geniş tabanlı protrüzyon, korda ve C6 sinirine yakın komşuluk

     C6-7 diskinde ön subaraknoid mesafeyi daraltan geniş tabanlı santral protrüzyon mr sonucum sorun nedeir acaba kolay gelsin

     1. Kemal dedi ki:

      Merhaba hocam 35 yasindayim MR sonucuma gore ne yapmam gerekir. LOMBER MR

      Çok kesitli, çok düzlemli MR incelemede:

      Lomber lordoz normaldir. S1 transizyonel vertebra görünümündedir.
      Vertebra korpus orta kesimlerinde fokal yağ replasmanı-dejenerasyon izlenmektedir.
      Vertebra korpuslarının yükseklikleri normaldir.
      L4-5 diskinde dural kese ön yüzünü indente eden posteorantral ağırlıklı minimal bulging gözlenmektedir.
      L5-S1 diskinde dural kese ön yüzünü indente eden sağ posterolateral ağırlıklı minimal bulging izlenmektedir.
      Diğer intervertebral disklerde belirgin taşma tespit edilmemiştir.
      Spinal kanal genişliği normaldir.
      Konus medüllaris normaldir. Filum terminale normal kalınlıktadır.Kauda equina lifleri dural sak içinde serbesttir. Paraspinal yumuşak dokular normaldir.

   2. Yildiz dedi ki:

    SERVİKAL SPİNAL MR İNCELEMESİNDE ;
    Servikal lordoz düzleşmiştir.Posterior vertebral hat düzgün ve kesintisiz olarak izlenmektedir. Vertebraların korpus yükseklikleri normaldir. Vertebra korpus köşelerde dejeneratif değişiklikler mevcuttur. Vertebraların korpus end platelerde milimetrik schmorl nodülüne ait defektif görünümler izlenmiştir.
    Servikal kord kalınlık ve sinyal intensitesi normaldir. Spinal kanal normal form ve genişliktedir. İntra spinal kitle lezyonu izlenmedi.
    İntervertebral disklerde diffüz sinyal kayıpları izlenmektedir.
    C4-5, C5-6 seviyesinde sol nöral forameni hafifçe daraltan diffüz bulging görünümleri izlenmektedir. Spinal korda bası saptanmamıştır.
    Postkontrastlı serilerde patolojik kontrast fiksasyonu saptanmamıştır.
    Diğer disklerin posterior konturları normal olup, ventral subaraknoid mesafe, dural kese ve nöral elemanlara bası saptanmadı. Nöral foramenler açıktır.
    Paravertebral yumuşak dokulara ait patoloji saptanmadı.

 2. emel dedi ki:

  merhaba Egemen bey
  26 yaşındayın ilk 2004de belfitiği teşhisi kondu iğne ve ilaç tedavisi gördüm ama şuan ağrılarım çok fazla ve sürekli geçyene türden sağ dizim ve topuğumda çok şiddetli ve geçmeyen ağrılarım mevcut.gittiğim hekimlerden bir kısmı acil ameliyat bir kısmı gerek yok diyor en son fizik tedavi uzmanına gittim MR sonucuma göre çok kötü ama fiziksel muayneme göre başlangıç dedi,psikolojim de iyice bozuldu napacağımı hangi hekime güveneceğimi bilemez haldeyim.L3-4,L4-5,L5-1 disklerinin sinyal intensiteleri T2 ağırlıklı incelemelerde dejenerasyona sekonder sinyal kaybı
  L3-4 diffüz bulging mevcut
  L4-5 geniş tabanlı santral sağ parasentral disk hernisi,dural kese çıkışında S1 sinir köküne bası saptanmıştır.
  ilginiz için şimdiden teşekkürler,cevabınızı dört gözle bekliyorum.

  1. Gamze dedi ki:

   Teknik: Sagittal T1A ve T2A, aksiyel FGRE T2 Bulgular: Servikal lordoz tabiidir. Vertebra yükseklikleri korunmuştur Vertebra korpus köşeleri ve endplateler normaldir. C3-4, C4-5, C5-6 seviyelerinde diffüz bulging, anterior subaraknoidal mesafede azalma vardır. Servikal spinal kanal normal genişliktedir. Servikal spinal kordda patolojik form veya sinyal değişimi saptanmadı. Paravertebral yumuşak dokularda patoloji saptanmamıştır. Kranioservikal bileşke tabiidir. C3-4, C4-5, C5-6 seviyelerinde diffüz bulging, anterior subaraknoidal mesafede azalma vardır.

 3. nihat egemen dedi ki:

  MRI larinizla birlikte bana gelin. Size dogru olan nedir soylerim. Bazen Hastalik net cevaplar vermemize mani olabiliyor ama sizin icin en dogru nedir onu soyliyecegimden eminim. Sevgiler

  1. Eda dedi ki:

   Doktor bey nerde görev yapıyorsunuz benim babam da boyun fıtığı var ve geceleri uyuyamıyor ağrıdan bişey önerir mısınız lutfen

   1. Seher yilmaz dedi ki:

    Merhaba Egemen Bey annem 4 gün önce beyin kanaması geçirdi 2.gun ilaç yüklemesi yapıldı ama bilinç acilmadi 2 gün sonra tomografi de kanama devam ettiği söylendi ağır bakım seviyesi 3 dendi dün itibariyle 4 -5 arası seviyeye yükseldi .Önceden olan vücuttaki morluklar azaldı vucutsal olarak bize daha iyi geldi ama beyindeki kan boşaltılmadi baskı olmadı diye hocam bu tip olaylarda süreç sizce iyiye mi gidiyor.

 4. Belgin Dede dedi ki:

  Saygıdeğer doktorum babam 67 yaşında mayısın 13 ünde Artvin ilinin Ardanuç ilçesinde öğlen vakti evde fenalaşıp sağlık ocağına kaldırılıyor 112 ambülansla Rize devlet hastanesine sevk ediliyor Daha Artvine varmadan müdahale gerekiyor Artvin devlet hastanesinde uyutularak Rizeye getiriliyor Halen daha hiçbir müdahale yapılmadan uyutulmaya devam ediliyor Vücüt fonksiyonları artık iflas durumunda tahlil sonuçlarına internetten bakabiliyorum Durum ciddiyetini koruyor uyutmaya devam edeceğiz kanama durana kadar diyorlar başka birşey demiyorlar Lütfen bu konuda bize yardımcı olurmusunuz ne olacak bu bekleyişin sonu İlgilenirseniz babamın TC sini doğum tarihini verebilirim ekrandan görebilirsiniz sonuçlarını Teşekkür ederim

 5. nihat egemen dedi ki:

  Hastanedeki doktorlariniz size daha faydali olacaktir. Benim Istanbuldan birsey yapabilme imkanim olmaz. Umarim Babaniz sagligina kavusur

 6. brkn dedi ki:

  Hocam merhaba.
  19 yasındayım ve ciddi bir şekilde bel fıtığı teşhisi konuldu. gittiğim doktorların tümü operasyonluk dedi fakat yaşımın küçük olmasından dolayı ailem pek ameliyata yanaşmadı..
  Sol tarafımda aşırı büyük bir fıtık ve bir tanesininde oluşmaya başladığını söylediler.Bacak ağrılarım çok fazla yürümekte çok zorluk çekiyorm hatta bazen öyle bir noktaya geliyor ki topalayarak ağrılı bir şekilde gitmeye çalışıyorum. Fizik tedaviye gittim fakat doktor fizik versem bile bir işe yaramaz dedi..
  Ameliyat konusunda napmam lazım yardımcı olursanız cok sevinirm ..
  ( MR resimlerini isterseniz verebileceğiniz bir adrese gönderebilirm.. )

 7. hazal birgül dedi ki:

  merhaba hocam arkadaşıma arteriovenöz malformasyon teşhisi konuldu.fakat henüz tedavisi için bir yöntem seçilmedi. açık beyin ameliyatı, endovasküler yay uygulaması veya radyocerrahi girişim mi uygulanmalı.ya da bilmediğim başka yöntemler var mı riskleri nelerdir siz hangi yöntemi tavsiye edersiniz bilgi verirseniz çok sevinirim.şimdiden teşekkür ederim

 8. Nihat Egemen dedi ki:

  Her uc tedavi yontemi de uygulanmaktadir. Ancak benim tercihimi soyliyebilmem icin hastanin tum tetkilerini gormem gerekir. Verilecek kararda tetkikler onemli yer tutmaktadi. Saglikli gunler dilerim

 9. süreyya çetin dedi ki:

  BEL FITIĞI HASTASIYIM AMELİYAT OLACAKSIN DİYE ISRAR EDİYORLAR ARKADAŞIM 3 KEZ OLDU BENDEN FARKI YOK
  DOKTORLARA İTİRAZ ETTİĞİNDE FAZLA SORU SORUĞUNDA KIZIYORLAR OYÜZDEN SİZE YAZIYORUM
  YÜRÜMEMDE DURUŞUMDA HAREKETLERİMDE BOZUKLUK YOK FAKAT BEL OMURGAMIN 2 CM SAĞINDA BİR ÇIKIKLIK VAR ORAYA DOKUNULDUĞUNDA AYAK PARMAKLARIMA KADAR SİNİR KARINCALANMASI OLUYOR BACAK ARKASI BALDIRLARI YANIYOR BÜZÜŞÜYOR BU SİNİR BASISI FITIKTA OLUR DİYECEKSİNİZ AMA NEDEN FITIK ÜZERİNDE DEĞİLDE O ÇIKIKTA ACI
  FİZiK TEDAVİYE GİTTİM YATALAK OLDUM AYAĞA BASAMADIM KORTİZOL D AHİL İĞNELER OLDUM MANUEL TERAPİ DENİLEN YÖNTEMLE RAHATLADIM AMA O SİNİR BASISI O ÇIKIKTA HAREKET EDİNCE ARTIYOR HİÇ GİTMİYOR HELE GECELERİ SABAH UYANINCA
  AMELİYAT OLSAM SADECE FITIĞI ALACAKLAR KALÇA KEMİĞİMDE NE OLABİLİR BURALARDAKİ OPERATÖRLERE GÜVENEBİLİR MİYİM

 10. Nihat Egemen dedi ki:

  Bu sorulara dogru cevabi verebilnem icin sizi muayene etmem ve tum tetkiklerinizi gormem lazim. Ancak bel fitigi ameliyati dogru teshis ve dogru tedavi yapildiginda basari orani yuksektir. Saglikli gunler dilerim

  1. süreyya çetin dedi ki:

   oraya gelecek imkanım yok 2 hafta sonra sinir basısından kurtulmak için ameliyat olacağım kalçamdaki çıkık ve oradaki sinirlerin fıtık dışı bir nedeni olamaz mı kapalı ameliyatta fıtık alınırken oradaki sorunda çözülebilir mi teşekkürler

 11. sevinç dedi ki:

  Merhabalar hocam 27 yaşındayım yaklaşık bir aydır sağ kolumda uyuşma ve şiddetli ağrı, baş ağrısı ve mide bulantısı var. Gittiğim bazı drlar ameliyat dedi şimdilik fizik tedaviye başladım nasıl bir yol izleyeceğimi bilmiyorum yaşım genç olduğundan ameliyat olmak istemiyorum. Bir yol gösterirseniz çok memnun olurum. Mr sonucum aşağıdaki gibi teşekkürler
  sağ T2 FRSE-SAĞ T1 FSE-AXT2 FRSFE
  Servika llordoz düzleşmiştir.
  C6*7 SEVİYESİNDE sağ parasantral-foraminal disk ekstrüzyonu izlenmekte olup anterior subaraknoid mesafeyi ve sağda nöral forameni ileri derece daraltmaktadır.
  c5*6 seviyesinde sol parasantral disk protrüzyonu izlenmekte olup anterior subaraknoid mesafeyi ileri derecede daraltmaktadır.
  vertebra korpus yükseklikleri ve kemik iliği inteensiteleri tabiidir.
  Servikal intervertebral disk mesafeleri ve sinyal intensiteleri normal görünümündedir.
  Spinal kord kalibrasyonu ve sinyal intensitesi olağandır.
  servikomedüller bileşke olağan olarak izlenmiştir.
  İnceleme alanına giren beyin sapı ve serebellumda patolojik intensite saptanmamıştır.
  Paravertebral alanlar tabiidir.

 12. göksel dedi ki:

  Sayın Meslektaşım
  Hastanızın Servikal Vertebralara Yönelik MR İncelemesinde;
  T 1 A sagittal , T 2 A sagittal ve T 2 A aksiyel kesitlerin tetkikinde

  Servikal lordoz düzleşmiştir.Disklerde sinyal ve yükseklik kayıpları dikkati çekmektedir.
  Kranioservikal bileşkede patolojik bulgu saptanmamıştır.
  Servikal vertebra korpus yükseklikleri ve sinyal intensiteleri normal sınırlardadır.
  C5-6 düzeyinde diskte posteriosantral protrüzyon izlenmiş olup ön epidural mesafeyi daraltmaktadır. Sol nöral foramen daralmıştır.
  Spinal kord ve korda ait elemanlar normal görünümdedir.
  Paravertebral alanlarda radyopatolojik bulgu saptanmamıştır.

  SONUÇ: Servikal lordozda düzleşme
  C5-6 diskinde posteriosantral protrüzyon ve sol foramende daralma

  SAYGILARIMLA
  hasta kadın olup 40 yaşındadır aniden bir korku sebebiyle kasılma olmuş ve akabinde boynun sol tarafı tutukluğu sol omuz ve sol kol aşı yeri ağrı şikayeti ile kol omuz filmi çekildi boyun grafisinde daralma görülünce de MR yapıldı öneriniz nedir tehlikeli bir durum var mı rica etsem

 13. salih alp dedi ki:

  mrb hocam ben yaklaşık 2 aydır boyun ağrısı çekiyorum doktora gittim boynumda düzleşme varmış MR çektik sonuclar şöyle servikal aks düzleşmiştir C2-5 düzeyinde disklerde Diffüz bulging mevcut olup dural kese anteriordan basıldırı. sonuçlar öyle yanlız doktor ufak tefek bişey olduğunu söyledi bu sonuçlar neyi gösteriyor sol kolumda ara sıra ufak tefek sancıda oluyor şimdiden teşekkürler

 14. TUĞBA dedi ki:

  merhabalar hocam benim genelde sinuzüt olduğumdan baş ağrım genelde olur geğiz kısmından sürekli akıntım oluyor genelde gözlerim ışığa bakarken çok rahatsız oluyorum bunlar şuana kadar sünitiz belirtisi bunu biliyorum fakat uykumdan uyaandıran ense baş kısmımda çok ağır bi baş ağrısı oluyor mide bulantısı terleme ensede sertleşmede cabası konuşma güçlüğü çekiyormuyum bilmem ama dilimin dönmediği zamanlar olmuyor değil birde geceleri kalktığımda arada kolumun uyuştuğunu hissediyorum üstüne yatıyorum sanıyorum ama eminde olamıyorum tabiki siz ce beyin ile ilgili sorun varmıdır birde bel düzleşmesi neden olabilir mi kol karıncalanmasına

 15. Ayhan Sonmez dedi ki:

  Sn.Hocam Merhaba,

  1 aydır bir türlü geçmeyen sağ omuz ve sağ kol ağrıları sonucu doktora gittim , MR istendi, çekildi ve sonuç aşağıdadır, şimdi bunlar ne anlama geliyor ve ne yapmam gerekiyor ?
  Teşekkürlerimle,
  Ayhan Sonmez

  BULGULAR:
  Vertebral end plate’lerde dejeneratif değişiklikler, disklerin sinyal intensitelerinde dejeneratif azalma izlendi.
  C5-6 düzeyinde intervertebral disk mesafesinde daralma, end plate’lerde tip II dejenerasyon ile uyumlu sinyal değişikliği, posteriorda küçük osteofitik oluşumlar izlenmektedir.
  C3-4 düzeyinde sağ ağırlıklı minimal diffüz anüler bulging izlendi.
  C5-6 düzeyinde diffüz anüler bulging, posterior santral geniş tabanlı protrüzyon, eşlik eden küçük osteoftik oluşumlar, anterior subaraknoid mesafede obliterasyon, medullaspinalise indentasyon saptanmıştır.
  C6-7 düzeyinde diffüz anüler bulging, posterior santral – sağ parasantral geniş tabanlı protrüzyon, anterior subaraknoid mesafede ve sağ nöral foramende daralma, eşlik eden küçük osteofitik oluşumlar, dural keseye ve sağda sinir köküne hafif indentasyon saptanmıştır.
  Spinal kord normal form ve intensitede izlenmiştir.
  Atlantoaksiyal eklem ilişkisi korunmuştur.
  Kranioservikal bileşke anomalisi saptanmadı.

  SONUÇ:

  · Vertebral end plate’lerde dejeneratif değişiklikler, disklerin sinyal intensitelerinde dejeneratif azalma.
  · C5-6 düzeyinde intervertebral disk mesafesinde daralma, end plate’lerde tip II dejenerasyon ile uyumlu sinyal değişikliği, posteriorda küçük osteofitik oluşumlar.
  · C3-4 düzeyinde sağ ağırlıklı minimal diffüz anüler bulging.
  · C5-6 düzeyinde diffüz anüler bulging, posterior santral geniş tabanlı protrüzyon, eşlik eden küçük osteoftik oluşumlar, anterior subaraknoid mesafede obliterasyon, medullaspinalise indentasyon.
  · C6-7 düzeyinde diffüz anüler bulging, posterior santral – sağ parasantral geniş tabanlı protrüzyon, anterior subaraknoid mesafede ve sağ nöral foramende daralma, eşlik eden küçük osteofitik oluşumlar, dural keseye ve sağda sinir köküne hafif indentasyon.

 16. MEHMET TAŞÇI dedi ki:

  Merhaba Nihat bey,
  Eşimin mr sonuçlarında aşağıdaki durumlar gözlenmiştir. Problem nedir. ne gibi bir yol izlememiz gerekmektedir?

  Servikal lordozda hafif azalma.
  Disk Sinyal intensitelerinde dejenerasyona bağlı sinyal kayıpları.

 17. Emine ak dedi ki:

  C5-6 disk aralığı daralmıştır. Tüm servikal disklerde dejenerasyona sekonder sinyal azalması izlenmektedir.
  C 5-6 seviyesinde minimal diffüz posterior taşma izlenmektedir. Anterior subaraknoid mesafe hafif daralmıştır. Bunlar ne demek rica etsem yardımcı olabilir misiniz acaba
  İlginiz için teşekkür ederim.

 18. Melike YENI dedi ki:

  Disk intensiteleri T2 imajlarda dejenerasyona bagli azalmistir.Torokal vertebra korpus yukseklikleri,dizilimleri,disk mesafeleri ve korpus yogunluklari normaldir.Torakal duzeyde kord kalinligi ve sinyal yoğunluğu dogaldir.Torakal duzeyde T4-T5 seviyesinde kucuk santral disk protrüzyonu anterior subaraknoid mesafeyi oblitere etmektedir.Spinal korda anteriordan hafif basi mevcuttur.Tekal kese çıkışında bilateral sinir kökleri irritedir .Noral foramenler açıktır.Spinal kanal hafif daralmistir.
  T5-T6,T6-T7,T7-T8 seviyelerinde posterior posterior bulginge bağlı anterior subaraknoid mesafeler minimal obliteredir.Noral foramenler açıktır.Sinir koku basisi izlenmemistir. .hocam fizik tedavi gördüm iyi gelmedi doktorum epidural steroid enjeksiyonu yapılması gerekiyor dedi ne yapmaliyim ilginize teşekkür ediyorum şimdiden.

 19. Nezahat dedi ki:

  Merhaba,
  Servikal spinal MR tetkiki
  FSE T2 Sagittal. SE T1 Sagittal ve Aksiyel planda alınan görüntülerin incelenmesinde;
  1-Servikal lordoz düzleşmiştir.
  2-Vertebra korpuslarında spondiloz ile uyumlu dejeneratif intensite değişiklikleri dikkati çekmiştir.
  3-Tüm intervertebral disklerde dejenerasyonu sekonder intensite kaybı mevcuttur (dejeneratif disk hastalığı).
  4-C3-4 ve C4-5 düzeyinde jeneralize bulging zemininde anterior BOS kolonuna bası yapan santral/sol mediolateral herniasyon gözlenmiştir.
  5-C5-6 düzeyinde jeneralize bulging zemininde anterior BOS kolonuna bası yapan santral/sol mediolateral herniasyon gözlenmiştir.
  6-C6-7 düzeyinde jeneralize bulging zemininde anterior BOS kolonuna bası yapan santral posteriori herniasyon izlenmektedir.
  Paraspinal alanlarda patolojik görünüm dikkate çekmemiştir.

  Şuan fizik tedavi görmekteyiz boyun ve kolunda ki ağrı devam etmektedir. Ne yapmam gerekiyor yardımcı olur musunuz. (45 yaşndayım)

 20. AYTAÇ ÖZDEMİR dedi ki:

  Hasta Adı: AYTAÇ ÖZDEMİR
  İstem: MR, VERTEBRA, SERVİKAL
  İstemi Yapan: LEVENT BİLGİN
  Rapor Tarihi: 6/17/2016 12:06:00 AM

  Bulgular:

  Kranioservikal bileşke doğaldır.
  Servikal aks normaldir.
  Servikal vertebra korpus yükseklikleri ve sinyal şiddetleri normaldir.
  C5-6 düzeyinde posterior osteofit formasyona eşlik eden periferik disk kabarıklığı zemininde anterior subaraknoid mesafeyi daraltan santral disk protrüzyonu izlenmektedir.
  Diğer düzeylerde intervertebral disklerin yükseklikleri, sinyalleri ve posterior konturları doğal görünümde olup bu düzeylerde nöral foramenler ve spinal kanal normal genişliktedir.
  Diğer düzeylerde servikal spinal kord medüller sinyal intensitesi homojendir, bası bulgusu saptanmamıştır.
  Prevertebral ve paravertebral alanlar doğaldır.
  bu sonuç ne anlama geliyor teşekkürler

 21. Bülent Yeğen dedi ki:

  Merhaba hocam

  Boyunda 2 ve 3 nolu disklerde daralma ve fırık nedeniyle18.02.16 da ameliyat oldum. Fakat ağrılarım hiçbir şekilde geçmedi. Ameliyat sonrası sadece uyuşmalarım yok oldu. Her gün sanki ağrılarım daha fazla artıyor. Son olarak 18.06.16 da boyun MR çektirdim. Bu rapora göre,
  *Servikal lordoz düzleşmiştir
  *Tüm servikal intervertebral disklerde dejeneresyona bağlı sekonder hidrasyon kaybı saptanmıştır.
  *C3-6 düzeylerinde posterior vertebral elemanlar düzeyinde görüntü distorsiyonu post-op meteryallerin oluşturduğu artefaktlar dikkati çekmektedir
  *C3-4 düzeyinde diffüz bulling mevcut olupspinal korda temas izlenmektedir
  *C4-5 düzeyinde diffüz posterior disk protrüzyonu mevcut olup anterior subarraknodi mesafe hafif daralmıştır
  *C5-6 düzeyinde diffüz bulling mevcut olup ,spinal korda temas dikkati çekmektedir
  *Vertebra korpos yüksekliği normaldir
  *Diğer düzeylerde spinal kanala doğru taşma gösteren disk herniasyonu saptanmadı.
  *Diğer nöral foramen genişlikleri normaldir.
  *Spinal kord kalınlığı ve sinyal özellikleri normaldir
  *İntra ve ekstradural yer kaplayıcı oluşum saptanmadı
  *Kesitlere dahil kranioservikal bileşke medulla oblangata ve posterior fossa normaldir
  *Atlantoaksiyal eklem paravertebral yumuşak dokular normal görünümdedir

  yazıyor. Ne yapmam gerekiyor nasıl bir yol izlemeliyim yardımcı olur musunuz?

 22. Cihat dedi ki:

  İnceleme C2/3 intervertebral disk aralığından C6/7 intervertebral disk aralığına kadar yapılmış olup servikal lordozda düzleşme mevcuttur.
  C3/4,C4/5 ve C5/6’da disk intensitelerinde dejeneratif disk hastalığı ile uyumlu minimal azalma izlendi.
  C3/4 ve C4/5’de minimal jeneralize bulging izlenmiştir.

 23. Elif dedi ki:

  Merhaba hocam servikal lordoz düzlesmistir. Servikal vertebra köprüsü end plato köşelerinde osteofitik sivrilesmeler mevcuttur.. C6-7 vertebra korpus karşılıklı endplatolarinda dejenerasyon ile uyumlu midir tip 2sinyal değişikleri izlendi. Tüm servikal intervertebral disklerin sinyali dejenerasyona sekonder azalmıştır.

 24. Aysel Cinni dedi ki:

  Merhaba DR. Bey. Ben boynunda ve belinde 2 şer fıtık olan, belinde ameliyat boyutunda kayma olan, bunun yanında romatizma ve kireçlenmesi olan bir hastayım. dün çektirdiğim MR da C4-5 seviyesindeher iki unkovertebral eklemde hafif derecede daralmaya yol açan ve spinal kord ön konturunda indentasyona neden diskal bulging görülmektedir. C5-6 intervertebral diskinde santral subligamantöz herniasyon izlenmiştir. bu düzeyde unkovertebral eklemler daralmış olup her iki tarafta nöral kökler bası altında izlenmiştir. ver. Vertebra ventral köşelerinde hafif derecede osteofitik sivrileşmeler mevcuttur. normal ve tabi dediklerini yazmadım. MR a göre beni aydınlatmanız mümkünmü. saygılarımla teşekkür ederim.

 25. Merve dedi ki:

  Merhabalar hocam …
  Servikal lordoz düzleşmiştir. Servikal intervertebral disklere hidrasyon kaybı mevcuttur.
  C3-4 düzeyinde diffüz anüler bulging izlenmekte olup, anterior epidural mesafe daralmıştır.
  C4-5 düzeyinde diffüz anüler bulging izlenmekte olup, anterior epidural mesafe daralmıştır.
  C5-6 düzeyinde diffüz anüler bulging, sağ parasantral-foraminal disk protrüzyonu izlenmekte olup, anterior epidural mesafe daralmıştır. Sağ nöral foramen belirgin daralmıştır. Spinal korda sağdan hafif indestasyon mevcuttur.

  Annemin MR sonucu bu olmakla birlikte sağ kolunda şiddetli, iğne ve ilaçlara rağmen geçmeyen bir ağrı, karıncalanma, ara ara güç kaybı olmakta. Doktor acilen ameliyat dedi. SizCe hemen ameliyat olmalı mı ? Saygılar.

 26. semih dedi ki:

  emar sonucum c3-4 – ve c5-6 diffüz diskal tqşmalar izlenmiş olup subaraknoid mesafeler anteriordan daralmıştır ve başımın sol tarafında uyuşma ve saç diplerinde karıncalanma var

 27. Arzu Ağaoğlu dedi ki:

  Merhaba Hocam
  Servikal lordoz duzlesmistir.
  Servikal disklerin sinyal intesiteleri dejenerasyona sekonder T2 ağırlıklı sekanslarda azalmıştır.
  C4-5,C5-6,C6-7diskleri seviyesinde eşlik eden osteofitler ile birlikte hafif diffuz bulging izlenmektedir.Dural keseye temas ve nöral foramenlerde minimal daralmalar gorulmektedir. Burda ne demek istemistir.doktoruma gosterdim ortapediye gitmemi anlamadiginu soyledi görülmektedir.

 28. Gamze dedi ki:

  Merhaba sayın hocam mr sonucumu aldım bugün fakat doktorum bu hafta olmadığı için gösteremedim mr da c3-4 diskde invertebral diskte T2A sekansta dejenerasyona sekonder minimal intensite azalmasi izlendi ve servikal lordoz düzenlenmiştir yazıyor bu iki madde siyah yazıyor ne anlama geliyor?

 29. Seher ozturk dedi ki:

  Hocam merhaba benim annem doktorlar boynunda fazla kemik oldugünü söylüyorlar iki defada ameliyat ettiler ama hiç bir etkisi olmadı

 30. Seher ozturk dedi ki:

  Sizce ne yapıyor nerelere gitmeliyiz dogustn diyorlar

 31. Betul dedi ki:

  Merhaba ben son 3 aydır boyun ve sol omuzumun arkasında sürekli olarak batmalı bir agrı sabıt duruyor su içerken bıle boynum agrıyor doktora gıttım emar cekturdım emarımda c5-6 diskinde diffüz bulging düzleşmiştir denılıyor ne yapmam gerekiyor bilemiyorum yardımcı olabılırsenız yada yonlendırebilirseniz cok memnun olurum tskler

 32. LEYLA dedi ki:

  C4-5 DÜZEYNDE DİFFÜZ BULGİNG ZEMİNİNDE SANTRAL POSTERİORA MİNİMAL PROTRÜZYON İZLENMEKTEDİR.
  C5-6 DÜZEYİNDE DİSK İNTENSİTESİNDE BELİRGİN AZALMA DİFFÜZ BULGİNG ZEMİNİNDE SAĞ SANTROLATERALE PROTRÜDE HERNİ NEDENİ İLE SUBARAKNOİD MESAFELERDE BELİRGİN OBLİTERASYON İZLENMEKTEDİR.
  C6-7 DÜZEYİNDE DİFFÜZ BULGİNG ZEMİNİNDE SAĞ PARASANTRAL PROTRÜZYON NEDENİ İLE VENTRAL SUBARAKNOİD MESAFEDE MİNİMAL DARALMA İZLENMEKTEDİR.

  Merhaba yukarıdaki raporumda dikkat çeken yerler nedemek isteniyor ve nasıl bir tedavi yapılabilir yardımcı olurmusunuz

  Şimdiden teşekkürler

 33. Zeynep dedi ki:

  C3-7 arası disklerde dejenerasyon sinyal kaybı ne demektir?

 34. atilla baysal dedi ki:

  hocam merhaba, 64 yaşındayım..40 yıl önce yedek subayken trafik kazasında c3 servikal kompresyon kırığı teşhisiyle gülhane askeri hastanesinde 6 ay yattım..alçıya alındım..bir ara fizik tedavi gördüm. yararını görmedim.. 4 ay önce sol kolum omuzumda ve dirsek kısmında ağrılar oluştu. 1 hafta önce MR çekildi. ameliyat olmam gerekirmi..micro cerrahi MİKRODİSKEKTOMİ operasyonu önerdiler..rapor şu şekilde: Ayrıca görüntülerde jpg formatında mevcuttur. MR, VERTEBRA, SERVIKAL Teknik: Çok düzlemli, çok sekanslı Bulgular: Servikal lordoz düzleşmiştir. Vertebra korpus yükseklikleri normaldir. Medulla sinyal intensiteleri normaldir. Kraniyoservikal bileşke yapıları ve medulla spinalisin sinyal intensitesi normaldir. C2-3,’seviyesinde parsiyel fizyone görünüm izlenmektedir. Bu düzeyde hafif spondilolistezis izlenmektedir. C3-4′,C4-5,düzeyinde, diffüz diskal taşma izlenmiş olup, subaraknoid mesafe anteriordan daralmıştır. Lateral resess ve nöral foramenler hafif-orta derecede daralmıştır. C5-6’düzeyinde, sol paramedian eğilimli geniş tabanlı posterior disk protrüzyonu izlenmiş olup, spinal kord soldan indentedir. Sol lateral resess ve sol nöral foramen ileri derecede, sağ lateral resess ve sağ nöral foramen orta derecede daralmıştır. C6-7’düzeyinde, sol foraminal ağırlıklı diffüz diskal taşma izlenmiş olup, sol lateral resess ve sol nöral foramen orta derecede , sağ lateral reses sve sağ nöral foramen hafif derecede daralmıştır.

  Saygılar Kolay gelsin..

 35. sevim dedi ki:

  c5 c6 intervertebral disc düzeyinde geniş tabanlı posterior diffüz taşma.dural keseyeve spinal korda indentasyon bulguları var

 36. Melek dedi ki:

  Hocam benim sonuçlarımda FSE T2 Sagittal ve FE T2 intervertebral disklerde sinyal kayıpları izlenmistir.

 37. Melek dedi ki:

  Ve kranial kesitlerde adenohipofiz glanında milimetrik boyutta lezyon şüphesi mevcuttur diyor hocam lütfen cevaplarmisiniz

 38. Ebru GÖÇMEN dedi ki:

  Hocam iyi günler ;
  1 ay önce el, kol ve bacakta uyuşma ve his kaybı şikayeti ile Beyin ve sinir doktoruna gittim.Benden emar istemişti.Emar sonuçlarını görünce Nöroloji doktoruna yönlendirildim ve kendisi Geçici iskemik ataktan şüphelendi ve tekrardan ilaçlı emar istedi.İlaçlı emarın randevusu beklediğim için daha önceki emar ve laboratuar sonuçlarını size gönderiyorum. Saygılar…
  LDH: 234
  Kolestrol: 203
  Trigliserid: 104
  LDL:128
  MO# : 0.406
  MCV: 97.9

  SERVİKAL SPİNAL MRG TETKİKİ
  Servikal aks düzleşmiştir.
  c2 3 c3 4 c4 5 disklerinde dejenerasyona bağlı t2 ağırlıklı serilerde intensite kaybı izlendi.
  C4-5 diskinde minimal diffüz anüler taşma izlendi. Nöral foramenler açıktır.
  Sinir kökü basısı saptanmadı.
  KRANİAL MR TETKİKİ
  Solda bazal ganglionda korona radiataya doğru uzanım gösteren difüzyon ağırlıklı görüntülerde belirgin hipe rintens olarak izlenen ödem alanı dikkat çekmiştir.Fokal akut-subakut enfarkt alanına ait olabileceği düşünülmüştür. Hastanın klinik korelasyonu ve takibi önerilir.
  LOMBER SPİNAL MRG TETKİKİ
  L2 vertebra korpusunda fokal yağ replasman alanı izlendi. L5-S1 diskinde diffüz anüler taşma izlendi. Nöral foramenler daralmıştır.
  L4-5 diskinde diffüz anüler taşma izlendi. Nöral foramenler açıktır. Lomber bölgede posteriorda cilt altı yağ dokuda ödem izlendi.
  Ayrıca Transtorasık Ekokardiyografi istedi ve sonucu temiz çıktı.
  Nöroloji doktorum İlaçlı Mr çekilip sonucu alınıncaya kadar 300 mg coraspin kullanmamı istedi.
  Yorumlarsaniz çok sevinirim hocam

 39. Melike dedi ki:

  Merhabalar,

  Emar sonucumda

  Servikal lordozda düzleşme ve c3-4 intervertabral eklem düzeyinde hafif kifotik aşılanma mevcuttur.

  Servikal vertebral kolanda sağa konveks hafif skolyoz izlenmektedir.

  C3-4 intervertebral diskte geniş tabanlı nonkomoresif hafif santral protrüsyon mevcuttur.

  C4-5 intervertebral diskte minimal posterior anüler bulging mevcuttur

  Çıkmıştır konu hakkında bilgi vermenizi rica ederim

 40. Pelin dedi ki:

  Hocam Merhaba;
  Aşırı ağrılarından dolayı bir hekime gittim Emar çekildi ve kas gevşetici ve agri kesici iğne yazdı. Ignelere devam ediyorum fakat boynumu hiç bir şekilde yana doğru egemiyorum 3 yıl önce büyük bir trafik kazası geçirdim omurga L1 L2 ve L4 de platinler mevcut bununla alakalı bad bir problem olabilir mi diye düşünüyorum. Hekimim sağ tarafta çok minik bir fitik başlangıcı olduğunu söyledi 15 gün içinde ağrılara azalma olmazsa camur tedavisine başlarız dedi.sonuclar aşağıdaki gibi, beni bilgilendirirseniz çok sevinirim
  Ilginiz icin şimdiden teşekkür ederim.
  Açıklığı sağa bakan minimal skolyoz mevcuttur.

  Vertebra korpus yükseklikleri ve sinyal özellikleri korunmuştur.

  C3-4 seviyesinde minimal sağ santrolateral diskoosteofit oluşumu mevcuttur.

  C4-5, C5-6 seviyesinde unkovertebral sivrileşmelerin eşlik ettiği minimal diffüz bulging görünümü mevcuttur.

  Diğer düzeylerde intervertebral diskler doğal görünümdedir. BOS mesafeleri açıktır. Nöral foramenler yeterli genişliktedir.

  Kranioservikal bileşke oluşumları normaldir.

  Spinal kord normal kalınlık ve sinyal özellikleri ile izlendi.

  Spinal kitle saptanmadı.

  Paravertebral alanlarda patoloji saptanmadı.

  Sonuç :

   Açıklığı sağa bakan minimal skolyoz

   C3-4 seviyesinde minimal sağ santrolateral diskoosteofit oluşumu,

   C4-5, C5-6 seviyesinde unkovertebral sivrileşmelerin eşlik ettiği minimal diffüz bulging görünümü.

 41. Seda gúderoğlu dedi ki:

  Hocam annem de ayni baş donme si varkulak larin arjasi ariyor ve boğun fitiy var bugun emari cekil bir sey yok yaziyor disk lerde darlik var?

 42. Sevda cil dedi ki:

  SERVIKALLORDOZdUZLESMISTIRC5-6DISKINDE DIFFUZ BULGING VE POSTERIOR SANTRALDE DURALkESEYE BASI OLUSTURANGENIStABANLIPROTRUZYON MEVCUTTUR BUdUZEYDEkANALCAPI ALT SINIRDANORALFORAMENLERDARALMISTIR.KESITLERE DAHIlOLDUGUKADARYLASFENOIDSINUSSINUSLERDEMUKOZALKALINLSMAmevcuttur

 43. Gönül dedi ki:

  TETKİK:SERVİKAL MR

  İnceleme Tekniği:
  T1FSE Sagital,
  T2FRS FSE Sagital,
  T2GRE Aksiyal.

  Servikal aks düzleşmiştir.
  Vertebra korpusköşelerinde arthrose sekonder osteofitik sivrilmeler mevcuttur.
  Tüm disk sinyalleri dejenerasyona sekonder azalmıştır.

  C2-C3 İntervertebral diski normal konfigürasyondadır.Anteriör subaraknoid mesafe açıktır.Kord basısı izlenmemiştir.Heriki nöral foramen açıktır.

  C3-C4 İntervertebral diski normal konfigürasyondadır.Anteriör subaraknoid mesafe açıktır.Kord basısı izlenmemiştir.Heriki nöral foramen açıktır.

  C4-C5 arasında disk mesafesi daralmış santral posterior geniş tabanlı bulging mevcuttur.

  C5-C6 arasında disk mesafesi daralmış olup santral posterior minimal bulding mevcuttur.

  C6-C7 İntervertebraL diski normal konfigürasyondadır. Anterior subaraknoid mesafe açıktır.Kord basısı izlenmemiştir.Her iki nöral foramen açıktır.

  İnceleme alanına giren kord ve korada ait elemanlarda belirgin patalojik sinyal değişikliği saptanmamıştırParavertebel yumuşak dokular normal görünümdedir.

 44. nur murat dedi ki:

  Merhaba hocam annemin c5-6 diskinde hafif tasma ve sol parasantral protuzyon saptandi ayrica c6-7 diskinde parsantral protuzyon var amaliyat olmasi gerekiyor mu acaba ne yapmaliyiz

 45. Nuri dedi ki:

  2007 de C1 c2 de vida takıldı 5mm kesit servikal bt incelemesi dens aksis lokalizasyonunda eski frakture sekonder deforme izlenmis olup dens aksiste atlas anteriorunda ve posterior cerahhi tespit izlendi c5 -6 disk aralığı dejenerasyona sekonder azalmış olup komşu end platerlerde dejeneratif düzensiz lik ve skleroz artışı izlendi disk posterior unda osteofitik sivri leş melere bağlı her iki nöral foramen ve anterior subarak noidal mesafe daralmistir hocam yardimci olursaniz sevirim saygı larimla

 46. sevim cihan dedi ki:

  Merhaba 43 yasindayim lomber mr sonucumu yorumlarsaniz sevinirim.
  L3 L4 seviyesinde bileteral nöral foramenleri inferiordan daraltan diffüz anüler bulging izlenmektedir. Tekal keseye hafif bası izlenmekle birlikte sinir köklerine belirgin bası saptanmadı.
  L4 L5 seviyesinde disk posteriorunda genis tabanı s8ğ nonkompresift protrüzyon izlenmektedir.
  invertebral disklerde dejenerasyona sekonder T2 agirlikli serilerde sinyal intersite kaybi ve nukleer kleftlerde belirginlesme izlenmektedir.

 47. sümeyye bostancı dedi ki:

  Servikal lordoz düzleşmiştir.
  C3-4 bigoraminal protrüzyona sekonder nöral feromenler inferiordan daralmıştır.
  hocam bana da yardımcı olabilir misiniz, saygılar…

 48. Yesim gumus dedi ki:

  Merhabalar 19 yaşındayım mr sonucumu yorumlqrmisinz. Sagital planda t1 ağırlıklı se sagital ve aksiyon planlarda T2 ağırlık li TSE kesitler alınmıştır. Servikal lordoz duzlesmistir. C2_3,C3_4 disklerde hidrasyon azalması izlenmektedir.C5-6 düzeyinde disk bulging izlenmektedir. C6-7 düzeyinde posterosantral protruzyon izlenmektedir. C7-T1düzeyinde de C6 da yzn dan

 49. Yeşim dedi ki:

  Merhaba hcm 19 ysndym Mr sncmu yrmlarsnz svnrm.sgtl planda T1 agrlkli se Sagtal ve Aksyl planda T2 agrlkli TSE kesitler.C2-3 C3-4dsklerde hidrasyn azalması. C5-6dzyde dsk bulging izlnmkte. C6-7 diye posterosantral protrzyon C7-T1düzeyde posterosantral protrzyon izlenmektedir

 50. Yağmur Erenler dedi ki:

  bel-agrisi
  Merhaba 14 yaşındayım 4 sene önce yere yüzüstü düştükten sonra belime darbe aldım ve o günden beri dayanılmaz ağrılar çekiyorum doktor pöçük kemiğinde dönme ve kemikte hafif kırıklar var ama bunlar böyle şiddettli ağrı yapmaz diyor ayrıca sağ diz kapağımda da çekilme ve ödem var belimin mr sonucu ise şöyle Lomber lordoz düzleşmiştir. L3-4 L4-5 disklerinde diffuz anüler taşma izlenmekte olup bilateral nöral foramenler açıktır yazıyor. Diz mr sonucuda anterior çapraz bağ ödemli görünümdedir intertisyel rüptür. Eklem mesafesinde minimal effüzyon izlenmektedir yazıyor .Ben artık ağrılarımdan duramıyorum oturamıyorum dayanılmaz boyuta geldi lütfen durumum hakkında bilgi verirmisiniz

 51. Meltem dedi ki:

  Merhaba 26 yaşındayım servikal mr incelemesinde:
  Servikal aks duzleşmiştir.
  Vertebraların korpus yükseklikleri normaldir.
  C2, 3 C3, 4 C4, 5 c5, 6 c 6,7 disklerinde dejenerasyona baglı T2W serilerde sinyal kaybı mevcuttur.
  C3, 4 c4, 5 c 5,6 c6, 7 disklerinde diffuz annular taşma izlendi. Tekal kesede anteriordan indentasyon mevcuttur. Nöral foramenler açıktır.
  Diger intervertebral disklerde taşıma yada herniasyon bulgusu saptanmadı.
  Servikal spinal kord normal kalınlık ve sinyal özelligindedir.
  Nazofarenks posterior duvarında yumuşak doku artışı izlenmiştir. Lenfoid doku hipertrofisi lehine değerlendirilmiştir. Lutfen cevap verirseniz sevinirim.

 52. Ekrem Salvan dedi ki:

  c4 c5 c5 c6 c6 c7 seviyelerinde anterior subaraknoid mesafeyi hafif oblitere eden bulging mevcuttur acaba ciddi bı sorun mu sımdıden tskler

 53. Rahme yalğın dedi ki:

  Hocam merhaba ben 32 yaşındayım ve 14 senedir bel fıtıgım var.şu anda sol bacagıma dizden aşagı baldırda agrılarım çok şiddetli ilaç alamıyorum miydemde agrı oluyor sadece iğne yapılarak agrımı duduruyorum.doktorum ameliyat dedi ama ben tedavisi varsa onu tercih ediyorum çekildigim emar sonucunu yazıyorum.L4-5 düzeyinde sol nöral forameni kaudalde daralma geniş tabanlı posterior protrüzyon izlendi.spinal kanal genişligi normal görünümdedir.Konus medüllaris normal kalibrasyon ve mofolojidedir. Emar sonucum budur açıklamasını yazarmısınız ve nasıl tedavisi vardır yoksa direk ameliyatmı önerinizi bekliyorum.Tşkk

 54. esra dedi ki:

  hocam merhaba
  ben 32 yasinda 98 kilo 1.63 boyundayim. 2 yil once boyun tutulmasiyla doktora gittim mr cekildi ve sonucum soyleydi c3-4 c4-5 c5-6 c6-7 disklerinde hafif bulging
  doktor fitik oldugunu lakin ameliyatlik olmadigini soyledi
  2 yil sonra basima sirtima(ozellikle sag kurekte) vuran agrilar artinca tekrar gittim yeni mr
  sonucum soyle;
  T1 ve T2 agirlikli sagital incelemelerde
  servikal lordoz duzlesmistir.c3-4 diskinde bulging izlenmis olup anterior subaraknoid mesafe indentedir.c4-5 diskinde bulging izlenmis olup anterior subaraknoid mesafe indentedir.c5-6 diskinde bulging beraberinde sol minimal parasantral protruzyon izlenmistir.Anterior subaraknoid mesafe ve sol sinir kok sol ventralden indentedir.c6-7 diskinde hafif bulging izlenmis olup anterior subaraknoid mesafe indentedir. dahami kotuye gidiyor anlamadim
  hocam rica etsem ne durumda ne yapmaliyim aydinlatirsaniz cok sevinirim iyi calismalar

 55. Sule dedi ki:

  Servikal aks düzlemde
  İnceleme bölgesinde vertebra korpus yükseklikleri normalde
  İnceleme alanına giren vertebra korpus köşelerinde hafif derecede dejeneratif sivrilmeler izlenmistr.inceleme alanına giren disklerde hafif derecede yer yer dejenerasyona bağlı sinyal kayıpları dikkat cekmektedir. C3-4 düzeyinde diffuz anuler kabarillik santral posterior protruzyon ve tekal kesede bası ile Sol nöral foramende hafif derecede daralma izlenmektedir.C5-6 düzeyinde hafif derecede spondilolistezis diffuz anuler kabarillik, geniş tabanlı santral posterior ekstruzyon ,tekal kesede bası ve Spinal kanal daralma gorulmektedir (AP cap:7,5mm).Bu düzeyde solda belirgin olmak üzere nöral foramenler daralmistir. Spinal kord sinyal intensitesi normalde. Paravertebral yumuşak dokular normal

 56. Sule dedi ki:

  Ne yapmalıyım acil donus yapar misinz hocam

 57. Serap kilic dedi ki:

  Servital lordozda duzlesme disk sinyallerinde dejenerasyona sekonder azalma.c5-6seviyesinde posterior genis tabanli disk protrüzyonu anteriorda subaraknoid mesafede daralma medulla spinalise indentasyon Bilateral nöral foramen girişlerinde daralma C6-7 seviyesinde posterior santral protrüde disk hernisi anteriore subarachnoid mesafede daralma medulla spinalis indentasyon Saygılarımla hocam

 58. İSMET dedi ki:

  hocam merhaba cevap yazarsanız çok memnun olacam
  MR SONUCUM
  servikal aks düzleşmiştir.
  intervertebral disklerde dejenarasyona bağlı hafif hidrasyon kaybı vardır.
  C4-5 Ve C5-6 intervertebral disk seviyesinde diffuz anüler bulging izlendi.
  C6-7 İntervertebral disk seviyesinde sağ parasantral zonda bulging zemininde geniş tabanlı
  prorüzyon izlendi.bu seviyede anterior subaraknoidal mesafe daralmış olup tekal kese anteriordan hafif bası altındadır.

 59. Aliye dedi ki:

  Merhaba hocam emar cekindim ve bu cikti T8 9 diskinde sol paramedian alanda fokal bulging izlenmistir. Anterior subaraknoid mesafe ve nöral foramenler açıktır. Sınır koku basısı izlenmedi. Ne anlama geliyor acaba hocam ?

 60. Esra dedi ki:

  Hocam merhaba,
  Mr çektirdim bana sonucu yorumlarsanız çok sevinirim.
  Torakal aksta rotoskolyoz izlenmiştir.
  Torakal kifoz ve intervertebral eklem aralık genişlikleri tabiidir. Vertebral koprus yükseklikleri korunmuştur.
  Torakal vertebral kolonda posteriora angulasyon izlenmektedir.
  Torakal intervebral disklerin sinyal intensiteleri T2 ağırlıklı incelemelerde dejenerasyona sekonder sinyal kaybı göstermktedir.
  T5-6 ve T6-7 seviyelerinde periferik disk kabarıklığı mevcuttur.
  İncelenen düzeylerde spinal kanal AP çapları fizyolojik sınırdadır.

 61. Sabriye dedi ki:

  Merhabalar mr sonucum ne anlama geliyor bi bakarsaniz sevinirim
  Servikal lordoz düzlesmistir
  Servikal disklerde erken donem dejernerasyon mevcuttur
  C3-C4 düzeyinde diffüz bulging zemininde santral genis tabanli protrüzyona bagli subaraknoid mesafe daralmistir
  C4-C5 duzeyinde diffüz bulging zemininde sol santrolateral protrüde diske bagli spinal kordu indente etmektedir
  C5-C6 düzeyinde diffüz bulging zemininde santral protruzyona bagli subaraknoid mesafe daralmistir
  C6-C7 duzeyinde diffüz bulging zemininde sag santrolateral protrüzyona bagli subaraknoid mesafe daralmistir

 62. Yavuz güngörmez dedi ki:

  Öncelikle iyi çalışmalar kolay gelsin bi sorunum var yardım istiyorum ne yapabilirim 2005 senesinde ateşli silah yaralanlamasıyla sağ diz kapağımın arkasından yaralandım yakın mesafeden hasar aldığım için 8 damar’ım ve 5’sinirim hasar gördü bunlar sol bacak arkasından parçalar halinde parça parça sinir ve sağ bacak iç kısımdan alınan damarlarla damar tedavisi oldum ayağım düşmüş ayakkabımın içine tabandan diz kapağıma kadar bir aparat taktım ayağım sadece o şekilde sabitlendi yukarıya çekebiliyorum fakat düz değil sağa doğru çekiyor yalnız aşağıya hiç baskı yapamıyorum parmaklarım oynamıyor yürürken diz kapağımdan atıyorum ayağımı.moralim çok bozuluyor ayağım sürekli soğuk ve ağrı yapıyor Canım acıyor %22 özürlü raporum var raporda Teşhis:G57.0-sağsiyatik sinir lezyonu iskelet sistemi tablo 3-35 %22 sağ alt eksremitede hafif kuvvet kaybı yazıyor yapabilceğim yada alabileceğim sinir ilacı varmı yardımcı olabilirseniz sevinirim 2 yıl önce fizik tedaviye gittim 25 gün geç kaldığını söyledi fizikçi şimdiden kolay gelsin iyi çalışmalar

 63. Burhan sandıkcı dedi ki:

  Rapor sonucu:
  SERVİKALMRG İNCELEMESİ.
  Teknik: FSE SAG T1A – T2A
  FSE AX T2A

  Bulgular:
  Kranio servikal bileşke, spinal kord konfigürasyondadır.
  Servikal vertebre sinyal intesiteleri, korpus yükseklikleri, end plateler normal olarak dğerlendirilmiştir.
  Spinal kanal normal genişlikyedir.
  İnter vertebrel disk aralıkllarında yükseklik kaybı dejenrasyon izlenmemiştir.
  C3-C4 intervertebral diskinde protrüzyon mevcut olup subaraknoid mesafe obliteredir.
  Spinal korda bası izlenmemiştir.Bilateral nöral foramnler olağandır.
  C4- C5,C6,C7, İntwrvertebral diskinde bulging mevcut olup dubaraknoid mesafe açıktır.
  Spinal korda bası izlenmemiştir.
  Blatwrral nöral foramwnler doğaldır.
  Prevertebral paravertebral yumuşak dokulardapatolıjisaptanmamıştır.

 64. Alparslan dedi ki:

  Merhaba hocam Servikal MR INCELEMESINDE:
  TEKNIK; SE T1 A Sagittal
  FSE T2 Sagittal ve Aksiyal.
  Bulgular;
  C3-4 intervertebral diskinde posterior bulging izlenmis olup ASAM obliteredir.Korda temas izlendi.
  C5-6 intervertebral diskinde posterior bulging izlenmis olup ASAM daralmistir.
  C6-7 intervertebral diskinde sol agirlikli posterior bulging izlenmis olup ASAM oblitrredir.Korda temas izlendi.
  Tesekkur ederim.

 65. Harun dedi ki:

  Mrb hocam 23 yasindayim omiz agrisindan doktora bas vurdum mr cekti sonuc ( alt torakal duzelerde end-platolarda schmorl nodûl indentasyonlari vardir.T5-6duzeyinde santral minimal bulging vardir )fitik dedi acaba omuzdada fitik cikiyormu cevremdeki insanlar omuzda fitik cikmaz diyorlar (sağ) omuz. Tesekurler.

 66. Nisanur Balcı dedi ki:

  Merhaba 18 yaşındayım lomber mr incelemesinde
  Lomber kordoz normaldir.L4-5,L5-S1 eklem mesafeleri daralmıştır.L3-4 intervebral diskinde bulging izlendi. Tekel saka anteriordan temas izlendi. Nöral foramenler normaldir. L4-5 intervebral diskinde santral posterior inferiora doğru migrasyon gösteren ekstrüzyon görünümü ve eşlik eden difüz anüler bulging izlendi. Tekel saka anteriordan bası izlendi. Nöral foramenler başlangıç bölümlerinden daralmıştır. L5-S1 intervebral diskinde difüz anüler bulginge eşlik eden sağ ağırlıklı geniş tabanlı belirgin santral posterior protüzyon izlendi. Tekel saka sağ anteriordan bası izlendi. Tekel saka içindeki her iki ana sinir köke sağda belirgin anteriordan bası mevcuttur. Nöral foramenler sağda belirgin başlngıç bölümlerinden daralmıştır. L4-5, L5-S1 seviyelerinde spinal kanal ap çapında azalma söz konusudur. Ancak belirgin stenoz bulgusuna rastlanmamıştır.
  Şimdiden teşekkür ederim.

 67. Ebru dedi ki:

  Merhaba boyun emarı sonucum c 3 4 diskinde santraldebelirgin difüzyon bulging izlenmiştir c 4-5 diskinde santralde belirgin difüzyon bulging izlenmiştir c 5-6 diskinde sol posterolateral protruzyon dural keseye spinal korda bası dejenerasyon bulgularıile solc 6 ya ılımlı basketmişim vardır sol c 6-7 diskinde difüzyon bulging mevcuttur sağ kolumda uyuşukluk oluyor arada ameliyat mı olmalıyım

 68. Ebru dedi ki:

  Ameliyat olmalımıyım

 69. Gülden Cakal dedi ki:

  Hocam Merhabalar,
  26 yaşındayim.
  En son çektirdiğim 17.08.2017 tarihli MR de raporunda servikal aks duzlesmıstir.
  C5-6 intervertebral sol foraminal küçük protuzyon izlenmektedir.Bilateral noral foramenler normal izlemiş spiral on arka çapı normaldir
  C6-7 intervertebral diskinde santral protuzyon izlenmektedir. Anterior subaraknoid BOS mesafesi belirgin daralmistir.Noral foremenler tabidır. Spinal kanal on arka çapı 9.5 mm olculmus olup daralmistir.
  Mr sonucu yukarıdaki gibidir hocam fizik tedavi aldım 15 gün çok ağrılı bir şekilde geçti ve ağrı omzuma koluma ve başıma vuruyor ilaç yazdı dyloxia bunu kullandığım sürece ağrım hafifliyor fakat birakinca sirtimin üzerine yatamıyorum gece uykumdan uyandiriyor sizce hocam ne yapmalıyım bu durumda ameliyat olmam şart mı gözümude korkutuyor yardımcı olursanız sevinirim .
  İyi çalışmalar.

 70. Hökkeş YILDIRIM dedi ki:

  Merhabalar, 47 yaşında erkek bir hasta
  Servikal aks düzleşmiştir. Vertebralarda osteofitik sivrileşmeler mevcut. C4-7 vertebral düzeyinde pasteriora hafif açılanma/hafif kifotik görünüm mevcuttur. Akstaki açılanmaya bağlı anterior subaraknoid mesafe daralmıştır.
  C3-4 vertebra karşılıklı end pladete kemik iliği ödeminin eşlik ettiği miks tip dejeneratif sinyal değişiklikleri mevcuttur.
  C3-7 düzeyinde belirgin osteofitik sivirileşmeler, sbu düzeyde disk aralıklarında daralma, yağlı ve sklerotik dejneratif zsinyal değişiklikleri seçilmektedir.
  Vertebra korpus yükseklikleri korunmuştur.
  C3-4 düzeyinde sağ parasantral-foraminal osteofitik sivrileşme, periferik disk kabarıklığı zemininde sağ parasantral-foraminal disk protrüzyonu izlendi. Bu düzeyde sağda daha belirgin nöral foramenler daralmıştır. Sağda sinir köküne bast mevcuttur. Anterior subaraknoid mesafe daralmıştır ancak spinal korda belirgin bası saptanmadı.
  C4-5 düzeyinde solda daha belirgin biforaminal osteofitik sivrileşme, sola lateralize perifik disk kabarıklığı inlendi. bu düzeyde solda daha belirgin nöral foramenler daralmıştır. Solda daha belirgin sinir köklerine ılımlı bast mevcuttur. Anterior subaraknoid mesafe daralmıştır anca spinal kordan belirgin bast saptanmadı.
  Bilgi bundan ibaret, çok uzun bende farkındayım ama yardımcı olursanız çok sevinirim, çektirdim ama birtürlü göstermeye gidemedim gittiğimde doktoru bulamadım. iyi çalışmalar.

 71. Seher Öztürk dedi ki:

  Servikal lordozda düzleşme,T1 disk sinyalinde diskopatik sinyal azalması ve C4_C5 diski düzeyinde santral yerleşimli,C6_C7 diski düzeyinde sağ parasantral yerleşimli,C7_T1 diski düzeyinde santral yerleşimli disk bulgingleri mevcuttur yaziyor,yani tam olarak nedri hocam…

 72. Serhat dedi ki:

  Merhaba hocam. Ben 22 yasindayim. 16 yasindayken trafik kazasi gecirdim boynum kirildi. Sanirim c3 c4 arasindaymis ve girtlagimin orda platin var. Ayakta calisuyorum ve surekli boynumdan omuzlarima dogru agrilarim oluyo ve bana beyin cerrahi %9 kadar engel veriyolar musait olur beni bilgilendirirseniz cok sevinirim. Tesekkur ederim.

 73. Hülya ÖZERGİN dedi ki:

  Merhabalar ben 40 yaşındayım boyun kol bileklerimde agrılarım var gece ellerimde uyuşma ve şişmeler var. Mr sonucumda Servikal lordoz düzleşmiştir. C3-4,C4-5,C5-6 disklerinde dejenerasyona sekonder T2 A da sinyal kaybı izlenmektedir yazıyor ne anlama gelir bilgi verirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkürler.

 74. YEŞİM dedi ki:

  44 yaşındayım kol ve sırt agrim var gece dahi çok ağriyor özellikle sırt omurgamda ve sag kolumda agrim cok fizik tedavi gördüm 3 -4 ay once simdi cekilen SERVIKAL MR İNCELEMM ŞÖYLE. Servikal lordoz düz görünümdedir.C6-7 diskindeki diffüz bulging mevcuttur.Nöral foramenlerde bileteral hafif daralmıştır.Sinir köklerinde belirgin bası saptanmamıştır. Dr yırtılma oldugunu ameliyat olmam gerektiğini fakat ben duşünmek istiyorm dedim simdilik15 gun boyunluk verdi onu takiyorum ve ağrı kesiciler kullaniyorum napmaliyim bilgi verirseniz cok sevinirim ßimdiden teşekkürlerimi arz ediyorum SAYGILAR

 75. Deniz Öztürk dedi ki:

  25 yaşındayım, yorumlarsanız sevinirim hocam.
  İnceleme Tekniği
  Sagittal planda SE T1 ve FSE T2 ağırlıklı
  Aksial planda GRE  ağırlıklı
  Sola skolyoz mevcuttur.
  Servikal hipolordoz izlenmiştir.
  C3-4 düzeyinde posterior nonkomrpesif minimal bulging izlenmiştir.
  C5-6 düzeyinde posterior belirgin bulging mevcuttur.
  Kranioservikal bileşke oluşumları normaldir.
  Herniasyon bulgusu, spinal korda yada kök basısı izlenmedi.
  Spinal kord normal kalınlık ve sinyal özellikleri ile izlendi.
  İntra yada ekstra tekal kolleksiyon yada kitle lezyonu saptanmadı.
  Paravertebral alanlarda patoloji saptanmadı.

 76. arzu dedi ki:

  Merhaba hocam ben yakın zamanda mr çektirdim emar kağıdında servikal düzeyde posteriora açıklanma izlenmektedir. C4C5,C5C6,C6C7 Hafif diskopati izlenmiştir. C4C5 sağ parasantral ince disk bulgingi ve anuler yırtık mevcuttur. Nazofarinks düzeyinde adenoidlerde hipertrofi izlenmiştir yazıyor. . Hocam bu sonucu bana açıklarmisiniz nasıl bir tedavi yöntemi uygulanmalıdır. .şimdiden teşekkür ederim. .

 77. sema dedi ki:

  Merhablar hocam bana yol gösterin lütfen çok ağrım var artık dayanamıyorum git gide kötüleşiyor boynum sırtım artık çok ama çok zorluyor beni doktora çok gittim ama basit gibi davranıyorlar fakat ağrım çektiğim acı okadar şiddetliki neyapacağımı bilmiyorum size mr sonucumu yazsam bir bakabilirmisiniz acaba. Servikal lordoz düzleşmiştir. C3-4 diskinde anterior subaraknoid mesafeyi daraltan difüz bulging gözlendi. c4-5,C5-6 düzeylerinde difüz disk osteofitik protrüzyonlar sağtanmıştır. Tekal kese basılıdır. Lateral resesler daralmıştır. Bu şekilde yardımcı olup yol gosterirseniz çok ama çok mutlu olurum saygılarımla..

 78. Cüneyt dedi ki:

  Merhaba nihat hocam benim sol kol kürek kemiğinin hemen bitişiğinde agrı oluşuyor bu ağrıda sol baş parmağıma atıyor öyleki sol tarafıma uzanamıyorum acaba bu boyun fıtığı olabilir mi?

 79. Hacer dedi ki:

  Merhaba Nihat hocam. Kolay gelsin. Mr sonuçlarında servikal lordoz duzlesmistir.
  Servikal disklerde dejenerasyona bağlı sinyal kaybı mevcuttur. C4-5 seviyesinde santral, bilateral subartikulet protruzyon izlenmiştir.
  C5-6 seviyesinde santral, sağ subartikuler ve foraminal protruzyon izlenmiştir. Sağ noral foramen ılımlı daralmıştır.
  C6-7 seviyesinde santral, sağda belirgin bilateral subartikuler protruzyon izlenmiştir.
  Yazmaktadir. 2 hafta fizik tedavi aldım. Ancak ağrılarım hala çok fazla sizce bu sonuclara gore tani ne ve tedavi olarak ne önerirsiniz? Yardimlarnizi bekliyorum. Iyi çalışmalar.

 80. Şerife Demir dedi ki:

  Lomber spinal MR incelemesinde
  Teknik:Sagital planda se T1, fte T2, aksiyal planda tse t
  Bulgular:
  Alt lomber intervertebral disklerde dejenerasyon sekonder T2A sekanslarda sinyal kaybı izlenmektedir
  L4-L5 düzeyinde komşu end platelerde tip I-II dejenerasyon, intervertebral diskte dural keseye bası yapan bulging mevcuttur
  L5-S1 intervertebral diskinde minimal bulging izlenmektedir
  Lomber lordoz doğaldır. Lomber vertebra korpus yükseklikleri tabiidir. İntervertebral eklem mesafeleri doğaldır
  Spinal kord T12-L1 seviyesinde konus medüllaris olarak devam etmekte, morfoloji ve sinyal intensite dağılımı tabiidir. Kauda equina köklerinin dağılımı simetrik ve doğaldır
  Faset eklemler tabii olarak izlendi. Paravertebral kas ve yumuşak doku oluşumları doğaldır.Sayin Doktorum durum hakkında ve tedavisi hakkinda bilgi verebilir misiniz ? Tesekkurler

 81. Pelin şahin dedi ki:

  Merhaba hocam. Çeşitli yerlerde olan boyun ağrım için doktora gittim. Muayene sırasında kollarımı kaldırdığımda parmak uçlarımın titrediğini farkettim. Biraz sinirslensem hemen sağ kolum başta olmak üzere kollarım uyuşuyor ve bu uyuşma kafamaın sağ tarafından başlıyor. Mr sonucumda her şey normal faka bir tek
  “C-5 C-6’de, dejenerasyona sekonder sinyal kayiplari izlenmistir. Bu düzeyde anterior subaraknoid mesafeyi daraltan santral anüler fissürün eslik ettigi diffüz tasma vardir”
  Panik atak hastasuyım ve çok endişeliyim lğtfen yardımcı olun

 82. Ayşen Özcan dedi ki:

  İyi akşamlar mr raporumu değerlendirebilir misiniz? Servikal lordoz düzleşmiştir Servikal disklerde hidrasyon kayıpları mevcuttur. C6_7,C5-6 düzeyinde diffüz bulging mevcuttur. C3-4,C4-5 düzeyinde anterior subaraknoid mesafeyi daraltan posterosantral protrüzyon izlenmektedir. C2-3 düzeyinde hafif posterosantral protrüzyon izlenmektedir.

 83. Omer dedi ki:

  C5 c 6 vertebra arasında gride 1 retrolistezis mevcuttur.
  C 6-7 intervertebral disk seviyesinde posterosantral protruzyon saptanmistir. Anteriosubarakroid mesafe ve her iki nöral toraman hafif daralmıştır.
  Bu ne demek oluyo ben ağır bi iste çalışıyorum ve sürekli boynum agriyo ne yapmam gerekir.

 84. ŞENAY ER ONAR dedi ki:

  HOCAM MERHABA,
  BOYUN MR ÇEKTİRMİŞTİM RİCA ETSEM DEĞERLENDİREBİLİRMSİNİZ

  Rapor Tarihi : 08.01.2019 14:33
  SERVİKAL SPİNAL MR İNCELEMESİ
  Servikal lordoz minimal azalmıştır.
  Vertebra korpus yükseklikleri ve sinyal intensiteleri normaldir.
  İntervertebral disklerin yükseklikleri ve sinyal intensiteleri normaldir.
  Kord ve korda ait elemanlarda patolojik sinyal değişikliği izlenmemiştir.
  C5-6 intervertebral disk seviyesinde ön subarakonid mesafeyi hafif daraltan minimal santral ağırlıklı posterior bulging izlenmiştir.
  C6-7 intervertebral disk seviyesinde minimal santral fokal protrüzyon izlenmiştir.
  Görüntü alanına giren T2-3 intervertebral disk seviyesinde metalik artefakt izlenmiştir.

 85. Hande dedi ki:

  Merhaba hocam benim Servikal Spinal MR tetkikimde çıkan;

  Servikal lordoz düzleşmiştir.
  Vertable korpus yükseklikleri ve sinyalleri normaldir.
  İntervertebral disk sinyalleri ve disk mesafeleri normaldir .
  C4-5,C5-6,C6-7 düzeyinde hafif disk taşmaları izlenmiştir.
  Diğer intervertebral disklerde taşma yada herniasyon saptanmadı.
  Servikal spinal kord sinyalleri intensitesi ve genişliği normaldir.
  Medulla spinaliste belirgin lordon görünümü saptanmadı.

  Hocam bunlar ne demek oluyor ? Ben polisliğe hazırlanıyorum bir sıkıntı olur mu ileri dereceli birsey mi? Boynumu çok ağrıtıyor çünkü. Şimdiden çok teşekkür ederim 🙏

 86. Kevser arslan dedi ki:

  SERV0KAL MRG 0NCELEMES0NDE;

  Servikal lordoz düzle_mi_tir.

  Servikal bölgede vertebra korpuslar1n1n yükseklikleri ve sinyal intensiteleri normaldir.

  Tüm düzeylerde disklerin T2W sinyal intensiteleri ve yükseklikleri tabiidir.

  C3-4 düzeyinde diffüz ta_ma izlenmi_ olup dural kese anteriordan düzle_mi_tir.

  C5-6 düzeyinde diffüz ta_ma izlenmi_ olup dural kese anteriordan düzle_mi_tir.

  Nöral foramenler aç1k, sinir kökleri serbesttir.

  Kranio-servikal bile_ke tabii görünümdedir. Foramen magnum düzeyinde subaraknoid mesafeler serbesttir.

 87. Kevser dedi ki:

  Hocam MR raporumu açıklayabilir misiniz SERV0KAL MRG 0NCELEMES0NDE;

  Servikal lordoz düzle_mi_tir.

  Servikal bölgede vertebra korpuslar1n1n yükseklikleri ve sinyal intensiteleri normaldir.

  Tüm düzeylerde disklerin T2W sinyal intensiteleri ve yükseklikleri tabiidir.

  C3-4 düzeyinde diffüz ta_ma izlenmi_ olup dural kese anteriordan düzle_mi_tir.

  C5-6 düzeyinde diffüz ta_ma izlenmi_ olup dural kese anteriordan düzle_mi_tir.

  Nöral foramenler aç1k, sinir kökleri serbesttir.

  Kranio-servikal bile_ke tabii görünümdedir. Foramen magnum düzeyinde subaraknoid mesafeler serbesttir.

 88. arif 2 dedi ki:

  selam hocam 2016 mayis ayinda bel fitigi ameliyati oldum . 3 sene aradan sonra 10 gun once sag belim agrimaya basladi emar sonucum soyle ( L4-5 düzeyinde posterior prodruzyon saplandı.dural kese basilidir.bilateral L5 proksimal kökleri irritedir. 2 = L5-s1 diskinde difuz protruzyon saptandi . dural keseye ve bilateral s1 proksimal köklerine basi işlenmiştir. lateral reseslerde daralmalar gozlendi. L5 vertabra inferior end schmorl modülü izlenmistir .. lutfen yardımcı olun .. iyi gunler

 89. Sema dedi ki:

  SERV0KAL MR 0NCELEMES0 Servikal aks korunmu_tur. Vertebra korpus yükseklikleri normaldir. C3-4 düzeyinde posterior santral kesimde hafif diskoosteofitik protrüzyon izlenmi_tir. Dier düzeylerde belirgin disk patolojisi saptanmam1_t1r. C6-7 düzeyinde kord sa yar1s1nda T2A görüntüde _üpheli minimal hiperintens sinyal izlenmi_tir. Kontrol önerilir. Kordun dier kesimlerinde belirgin patoloji saptanmam1_t1r. Paravertebral alanlar doald1r.lütfen mr sonucumu yorumlayın. Sag kolda uyuşma güç kaybı aşırı derecede baş ağrısı var.

  1. Galip dedi ki:

   Selamlar hocam
   Aşağıda abimin MR raporu dur.Acil ne yapılmalı yardımcı olabilirmisiniz.çok teşekkürler

   C5-6 vertebra sol kesimini tutan lamina ve transvers proçeslere uzanan C5-6 Düzeyinde sol Nörol Forameni Ve İntervertebral Faromeni dolduran ve vertebral arterle sınırları seçilemeyen ve vertebral ateri belirgin dalartan T1 Hipointens T2 STIR hafif hiperintens İVKM Sonrası kontrastlanan Metastatik kitle lezyonu izlendi. C5-6 diskte ligamentum Flavum hipertrofisinin eşlik ettiği geniş tabanlı posterior santral Protüzyon izlendi Bu seviyedela lateral Reses ve Nörol Foramen hafif daralmıştır .
   Spinal kanal daralmıştır
   C6 düzeyinden C7 düzeyine kadar sol ant erior paravertebral alana uzanmaktadır Spinal kord sinyal intensitesi normal dir.

 90. kadir dedi ki:

  merhaba hocam mr raporu sonucumdur

  1- servikal lordoz düzleşmiştir
  2-servikal vertebra korpus end platelerinde osteofitik dejeneratif değişiklikler izlenmiştir
  3-c3-7 seviyelerinde posterior disk bulgingler ve osteofit oluşumunun birlikte etkisi ile dural keseye bası izlenmiştir
  4-c3-4 düzeyinde sol nöral foramen daralmıştır.klinik bulgular ile birlikte sinir kökü basısı akılda tutulmalıdır yazıyor hocam açıklayıp tedavi yöntemini anlatırsanız sevinirim mail adresime yazarsanız benim için daha iyi olur

 91. Fuat zengin dedi ki:

  “C3-4, C4-5 veC5-6 disklerinde minimal diffüz annüler bulging mevcut olup anterior subaraknoid mesafe hafif daralmıştır” mr sonucunda ne demek istemiş hocam?

 92. ÖZLEM dedi ki:

  Merhaba Hocam;

  Aşağıdaki sonuçlarımı değerlendirebilir misiniz. Teşekkür ederim.

  Lumbosakral spinal MR
  LOMBER SPİNAL MR İNCELEMESİ İnceleme;
  • Sagittal planda 4 mm kesit kalınlığında FSE tekniği ile T1 ağırlıklı,
  • Sagittal planda 4 mm kesit kalınlığında FSE tekniği ile T2 ağırlıklı,
  • Aksiyal planda 4 mm kesit kalınlığında FSE tekniği ile T2 ağırlıklı kesitler alınmıştır. Klinik Bilgi-
  Lomberlordoz normaldir.
  Tüm düzeylerde vertebrakorpus yükseklikleri ve dizilimleri normaldir. Lomber disklerde dejeneratif T2 sinyal kaybı izlenmektedir.
  L2-3 düzeyinde geniş tabanlı hafif disk protrüzyonu izlenmektedir. L3-4 düzeyinde dural keseye sağda daha belirgin basi yapan geniş tabanlı disk protrüzyonu izlendi L4-5 düzeyinde dural keseye sağda daha belirgin bası yapan geniş tabanlı disk protrüzyonu izlendi
  L5 vertebra korpusunda öne doğru yer değişikliği bu düzeyde spinal kanal ön arka çapında artış ve psödobulging görünümü izlendi. Bu düzeyde retrolistezis ve pars interartikülaris defekti açısından anlamlı olabilecek görünüm izlendi. Gerekirse BT korelasyonu önerilir.
  Diğer lomber seviyelerde intervertebral disklerin arka konturlarında anlamlı taşma saptanmamıştır. Nöralforamen genişlikleri normaldir.
  Spinal kanal AP çapı normal olarak değerlendirilmiştir.
  Konusmedullaris L1 vertebra düzeyinde sonlanmaktadır. Filum terminale serbesttir.
  İntra ve ekstradural kitle lezyon tespit edilmedi.
  Paraspinal yumuşak dokular normaldir.
  Servikal spinal MR
  SERVİKAL SPİNAL MR İNCELEMESİ İnceleme;
  • Sagittal planda 4 mm kesit kalınlığında FSE tekniği ile T1 ağırlıklı,
  • Sagittal planda 4 mm kesit kalınlığında FSE tekniği ile T2 ağırlıklı,
  • Aksiyal planda 3 mm kesit kalınlığında FE tekniği ile T2* sekansında yapılmıştır. Klinik Bilgi-
  Servikal lordoz düzleşmiştir. Kranioservikal bileşke oluşumları normaldir.
  C3-4 düzeyinde dural kese basısı yapan disk taşması izlenmektedir.
  C5-6 diskinde geniş tabanlı disk taşması izlenmektedir.
  C6-7 diskinde geniş tabanlı disk taşması izlenmektedir.
  Diğer düzeylerde intervertebral disk yükseklik ve sinyalleri tabii olup, posterior konturları düzenlidir. Vertebrakorpus yükseklik ve sinyal yoğunlukları normaldir.
  Spinalkord normal kalınlık ve sinyal özellikleri ile izlendi.
  İntrayada ekstra tekalkolleksiyon yada kitle lezyonu saptanmadı. Paravertebral alanlarda patoloji saptanmadı.

 93. Tevfik ACARTÜRK dedi ki:

  Hocam Merhaba. Ben 2011 yılında ameliyat oldum ve 1 adet protezim var. Şimdi bir fıtığım daha oluşmuş, doktorlar yine ameliyat diyorlar. Benim sorum işyerinde ağır ve tehlikeli iş yapıyorum. İşyeri doktorunun isteğiyle Eskişehir Yunus Emre Devlet Hastanesinde beyin cerrahisinde bir doktordan ağır iş yapması sakıncalıdır raporu aldım. Fakat işyeri şimdide Tıp fakültesinden heyet raporu istiyor. 10 Mayıs a randevu aldım. Acaba heyet raporu alabilirmiyim? 2- Ameliyat olmamak için yüzmeye gidiyorum acaba faydası olur mu? Tşk.

 94. hüseyin işler dedi ki:

  Hocam iyi günler. boyun ve sırt ağrısı sebebiyle çekilen EMAR Raporu: “SERVİKAL MRG BULGULAR Kranioservikal bileşke normaldir. Servikal lordoz hafif düzleşmiştir. Servikal vertebra korpus yükseklikleri,posterior eleman bütünlükleri normaldir. Servikal disklerde disk dejenerasyonuna sekonder sinyal kaybı mevcuttur. C2-3,C3-4 diskleri diffüz bulging göstermiştir. C4-5 diski posterior santral sağ paramedian kesimden hafif protrüdedir,anterıor subaraknoid mesafe basılıdır. C5-6 diski diffüz bulging göstermiştir. C6-7 diski sağ posterolateral kesimden protrüdedir,spinal kord ve sağ sinir kökü basılıdır. Servikal spinal kordun boyut ve sinyal intensitesi normaldir. Paravertebral yumuşak doku alanları normaldir.” şeklindedir.
  Bu bilgiler çerçevesinde;
  1- kaç tane fıtık söz konusudur? Cerrahi müdahale gerekir mi?
  2- FTR fayda sağlar mı?
  3- MLS ve HİLT lazer uygulamaları patlamış fıtıklarda fayda sağlar mı?
  4- Proloterapi, nöral terapi, ozon tadavisi fayda sağlar mı?
  5- Antalgic Trak (üç boyutlu robotik bel boyun çekme) fayda sağlar mı?
  Teşekkür ederim

 95. Menduha dedi ki:

  C4-C5 , C5-C6 diskinde anterior subaraknoid mesafeyi daraltan diffüz taşma izlenmiştir. 
  Servikal lordoz düzleşmiştir. 
  Bilgi verirseniz sevinirim

 96. tuncay dedi ki:

  kranyal mr:supratentoryel düzeyde her iki serebral hemisfer subkortikal ak maddede birkaç adet milimetrik boyutta non-spesifik t2 -flair hiperintens odak izlenmektedir. SERVİKAL MR:C3-4;C4-5 diskinde sag ağırlıklı hafif bulding izlendi.C5-6,C6-7 de hafif bulding var. C5-6 düzeyinde sağ nöral foramen,C6-7 düzeyinde sol nöral foramen haff daralmıştır.DORSAL MR:T2-3 diskinde hafif bulding izlendi.T3-4 diskinde sağ ağırlıklı hafif bulding izlendi T5-6 diskinde santral posterier ve sağ paramedian protrüzyon anterior subaraknoid mesafeyi daraltarak korda hafif baskı yapmaktadır. sağ nöral foramen girişi hafif daralmıştır .T6-7 diskinde sağ paramedian küçük protrüzyon anterior subaraknoid mesafeyi hafif daraltmaktadır.T7-8diskinde hafif bulding izlendi T8-9 diskinde sağ ağırlıklı hafif bulding.LOMBER MR:4-5 L5-S1 disklerinde dejenerasyona sekonder T2 sinyal kaybı izlendi .L5 vertebrada bilateral pars interartikülaris defekti ve L5-S1 düzeyinde minimal anterolistezis izlendi. L2-3 diskinde sol paramedian küçük protrüzyon dural kese basısına neden olmaktadır. L3-4 diskinde sağ ağırlıklı hafif bulding izlendi. L4-5 diskinde diffüz bulging dural kese basısına neden olmaktadir. L5-S1 diskinde diffüz bulgıng hafif dural kese basısına neden olmaktadır. disk posteriorunda T2 hiperinters annüler yırtık izlenmiştir. bilateral nöral foramenler inferiordan hafif daralmıştır. hocam durum kötümü sizce tavsiyenize ihtiyacım var teşekkürler neler yapmamı önerirsniz

 97. durmuş dal dedi ki:

  Merhbalar hocam. Yaşım 24. Boynumda tutulma gibi bi ağrı hissederken sert ovalayınca fındık büyüklüğünde bi şişlik farkettim. içerde ovalarken belli oluyo bi yumru var yani. Boynumda germe, çekme gibi ağrı yapıyor. Beyin ve Sinir cerrahisine göründüm MR istedi sonuçta bunlar yazıyor. “Servikal lordoz düzleşmiştir. C4-5, C5-6, C6-7 intervertebral diskinde T2 ağırlıklı serilerde dejeneratif sinyal kayıpları izlenmektedir.” Ne anlam ifade ediyor. Şimdiden teşekkürler iyi günler..

 98. Turgay Şenbalkan dedi ki:

  C6-7 düzeyinde osteofit formasyonları içeren geniş tabanlı disk protrüzyonu mevcutur. Dural keseye ılımlı bası izlenmekte olup BOS mesafesi daralmıştır. Nöral
  foramen genişlikleri normaldir

 99. kamil dedi ki:

  Merhaba hocam bu rapor hakında bilği verebilirmisiniz
  Teknik: T1A, T2A sagital, T2 FLASH trans. sekanslar elde olunmuştur.
  Servikal lordoz normaldir.
  Vertebra korpus yükseklikleri ve sinyal özellikleri tabidir.
  C5-6 ve C6-7 disklerinde anüler fissürün eşlik ettiği sağ paramedian protrüzyon mevcuttur. Korda bası izlenmektedir. Kord sinyal intensitesi tabidir.
  Diğer intervertebral disk aralıkları ve sinyalleri normaldir.
  Diğer intervertebral disk konfigürasyonları ve nöral foramenler normal olarak değerlendirilmiştir.
  Spinal kord sinyal intensitesi tabidir.
  Paravertebral alanlar tabidir.

  1. Seher yilmaz dedi ki:

   Merhaba Egemen Bey annem (73) 4 gün önce beyin kanaması geçirdi 2.gun ilaç yüklemesi yapıldı ama bilinç acilmadi 2 gün sonra tomografi de kanama devam ettiği söylendi ağır bakım seviyesi 3 dendi dün itibariyle 4 -5 arası seviyeye yükseldi .Önceden olan vücuttaki morluklar azaldı vucutsal olarak bize daha iyi geldi ama beyindeki kan boşaltılmadi baskı olmadı diye hocam bu tip olaylarda süreç sizce iyiye mi gidiyor.

 100. ayşe dedi ki:

  merhaba Nihat Bey ben 30 yaşında 2 cocuk annesiyim. size mr sonucumu gondereyim . hayatım o kadar zorki ameliyat olmayada korkuyourm. Lomber lordor düzleşmiştir. L5 – S1 intervertebral disl sinyal intensitesi dejenerasyona sekonder T1 ve T2 A’da azalmış görünümdedir. L5-S1 intervertebral disk mesafesi daralmıştır, karşılıklı end plato yüzlerinde düzensizlik, modic tıp 2 dejenerasyonlar izlenmektedir. L4-5 seviyesinde santralde anterior epidural yağlı plnları silinerek dural keseye bası yapan geniş tabanlı santral disk protrüzyonu izlendi. L5-S1 seviyesinde sol parasantralde anterior epidural yağlı planları silerek dural keseye bası yapan anulus fibrozis yırtığının eşlik ettiği sol parasantral disk protrüzyonu izlendi. Bu düzeyde sol lateral reses daralmıştır, sinir köküne bası dikkati çekmiştir ve sol sinir kökünde minimal ödem izlendi. bu durumda ameliyat şart mı ? yoksa fizik tedavi ile düzelir mi? cevabınız için şimdiden teşekkürler.

  1. Tülin Çil dedi ki:

   Degerli Hocam Merhabalar
   11.03.2020 de surekli devam eden boyun agrisi ile Mr cekilmistir.Emar sonucuma bakildiginda ciddi bir durum varmidir?Saygilarimla…Servikal Spinal MR incelemesi;~~İnceleme sekansları: Sagital planda T1A ve T2A FSE, aksial planda T2A FSE ~~Servikal lordoz düzleşmiştir.~~Tüm intervertebral disklerde dejeneratif sinyal kaybı saptandı. ~~C5-6 diskinde santral protrüzyon, dural saka bası izlendi. Anterior subaraknoid mesafe obliteredir . Spinal kanal AP çapı 5 mm dir. Nöral foramenler açıktır. ~~C6-7 diskinde bulging izlendi. ~~Diğer düzeylerde intervertebral disklerin yükseklikleri normal olarak değerlendirilmiştir. Posterior longitudinal ligamanlar sağlam olup herniasyon veya protrüzyon saptanmamıştır.~~Vertebra korpus yükseklikleri tabii, kortikal ve medüller sinyal intensiteleri homojendir. Posterior elemanlar normal olarak değerlendirilmiştir. Nöral ve transvers foramenler açıktır. Ligamentum flavumlar normal kalınlıkta ve faset eklemleri tabiidir. Spinal kanal normal genişliktedir. ~~Medulla spinalis normal kalınlıkta ve homojen sinyal intensitesinde izlenmiştir. İntradural patoloji saptanmamıştır.~~Kranio-servikal birleşkede özellik yoktur. Vertebral arterlerde akımın normal olduğu görüntülenmiştir.~~Paravertebral yumuşak dokuda patolojik sinyal intensitesi değişikliği gözlenmemiştir.~~ ~Servikal lordozda düzleşme, spondilozis bulguları ~C5-6 diskinde santral protrüzyon, dural saka bası izlendi. Anterior subaraknoid mesafe obliteredir . Spinal kanal AP çapı 5 mm dir. Nöral foramenler açıktır.

 101. Bedri Nihat Kırkan dedi ki:

  Merhabalar EMR Sonucumda Sagital planda SE T1, FSE T2 Aksiyal planda GRE T2 ağırlıklı sekanslar alınmıştı Servikal lordoz düzleşmistir C3-C4,C4-C5 disklerinde bulging izlenmiştir Dural keseye önden hafif baskı mevcuttur nedir sonuç bu rapora göre

 102. Sibel YALÇIN dedi ki:

  Hocam merhaba.Ben 43 yaşında öğretmenim.Boyun ağrısı ,kollarda ağrı, ağır taşıyamama, taşıma sonrasında kollarda ağrı ,el küçük ve yüzük parmaklarında hafif uyuşukluk(sağda daha belirgin) ve baş ağrısı şikayetiyle dr a gittim Çekilen “MR” sonucu aşağıdaki gibidir. Durumum hakkında bilgilendirirseniz sevinirim. Nasıl bir tedavi gerekir? Teşekkür eder,iyi çalışmalar dilerim.

  Servikal lordoz düzleşmiştir. Servikal vertebraların korpus yükseklikleri normal olarak izlenmektedir.

  İntervertebral disk sinyalleri azalmıştır. Vertebra korpus anterior kesimlerinde osteofit formasyonları mevcuttur.

  C2-3 düzeyinde kord ve bilateral nöral foramenler olağandır.

  C3-4 düzeyinde kord ve bilateral nöral foramenler olağandır.

  C4-5 düzeyinde sol lateral resese ve nöral foramene uzanan küçük disk protrüzyonu, sol lateral reses ve sol nöral foramende hafif-orta daralma mevcuttur.

  C5-6 düzeyinde simetrik bulging, sol lateral resese uzanan disk protrüzyonu, spinal korda soldan indentasyon, sol lateral reses ve sol nöral foramende orta-ileri daralma mevcutur.

  C6-7 düzeyinde kord ve bilateral nöral foramenler olağandır.

  Sonuç :

  • Servikal lordozda düzleşme.
  • İntervertebral disk sinyalleri azalmıştır. Vertebra korpus anterior kesimlerinde osteofit formasyonları mevcuttur.

  C4-5 düzeyinde sol lateral resese ve nöral foramene uzanan küçük disk protrüzyonu, sol lateral reses ve sol nöral foramende hafif-orta daralma.

  C5-6 düzeyinde simetrik bulging, sol lateral resese uzanan disk protrüzyonu, spinal korda soldan indentasyon, sol lateral reses ve sol nöral foramende orta-ileri daralma.

 103. Hakan Öz dedi ki:

  Servikal lordoz normaldir.

  Vertebra korpus yükseklikleri ve sinyal özellikleri tabidir.

  C4-5 diskinde santral protrüzyon mevcuttur. Korda bası izlenmektedir. Kord sinyal intensitesi tabiidir.

  C5-6 diskinde santral protrüzyon mevcuttur. Anterior subaraknoid mesafe daralmıştır.

  Diğer intervertebral disk aralıkları ve sinyalleri normaldir.

  Diğer intervertebral disk konfigürasyonları ve nöral foramenler normal olarak değerlendirilmiştir.

  Spinal kord sinyal intensitesi tabidir.

  Paravertebral alanlar tabidir.

 104. FERRUH İMAL dedi ki:

  Sayın Hocam;
  Sol Kürek kemiğim ve sol kolumun her bölgesinde gezen çılgın bir ağrı var. Dayanamıyorum;
  40 gün önce bir sabah ağrı ile uyandım.
  Devlet hastanesine gittim, Onsamen L, zardial kullandım. Algopet sr kullanıyorum. İlaçlar fizik doktorundan, ve Beyin cerrahi uzmanı Ameliyata gerek yok, ağrı buradan olamaz dedi
  ve sonra
  Özel hastanesine gittimBeyin Cerrahisi Doçent hocam Ameliyat dedi, ilaç vermedi.
  Son MR sonucunda;
  Servikal lordoz tabiidir.Vertebra korpus yükseklikleri korunmuştur.C3-C4 düzeyinde vertebra korpus köşelerinde osteofitik dejeneratif sivrileşmeler,intervertebral disklerde sinyal ve yükseklik kayıpları mevcuttur.
  C3-C4 düzeyinde sağ nöral foramende, C5-C6 düzeyinde solda daha belirgin olmak üzere her iki nöral foramende, C6-C7 düzeyine sağda daha belirgin olmak üzere her iki nöral foramende osteofit ve faset eklem hipertrofilerine sekonder daralma, sinir köklerine inferiordan basılanma mevcuttur.
  C7-T1 seviyesinde ise santral posterior ve sol parasantral-foraminal yerleşimli geniş tabanlı disk protrüzyonu, buna sekonder solda bir alt sinir kökünde ve sol nöral foramende diskopati nedeniyle bası bulguları izlenmiştir.
  Diğer intervertebral diskler tabii olarak izlenmektedir.
  İncelenen düzeylerde spinal kanal AP çapları fizyolojik sınırlardadır.
  Servikal spinal kord morfoloji ve sinyal intensitesi normaldir.
  Kranioservikal bileşke doğaldır.
  Paravertebral yumuşak dokular tabii görünümdedir.
  .
  Destek ve bilginizi rica ediyorum
  05332234623
  Saygılarımla

  1. İbrahim dedi ki:

   Vertebra MRG. İncelemesinde; Tetkikte; T1+T2 Sagittal, T1 Aksial sekanslar uygulanmıştır. Kranioservikal bileşke normaldir. Servikal lordoz normaldir. Vertebraların korpus yükseklikleri ve kortikomedüller sinyal intensiteleri tabiidir. Servikal intervertebral disk yükseklikleri normaldir. C4-C5 diskinde median annüler yırtık mevcut olup, servikal subaraknoid alana bası vardır. C5-C6 diskinde median-solda mediolateral disk protrüzyonu mevcut olup, servikal subarak- noid alana bası vardır. Solda spinal köke bası izlenmektedir. C6-C7 diskinde median-sağda mediolateral disk bulgingi mevcut olup, servikal subaraknoid alana bası vardır. Sağda spinal köke bası izlenmektedir. Diğer disklerin konfigürasyonları normaldir. Bilateral nöral foramenler açıktır. İnceleme alanına giren kısımda medulla spinalis kalibrasyonu ve sinyal intensitesi tabiidir. Faset eklemler normal olarak izlenmektedir. Paravertebral alanlar tabii olarak değerlendirilmiştir. Spinal kanal AP çapları normal sınırlardadır.Sayın Hocam bu MR sonucum mümkünse beni aydınlatabilirmisin

 105. Esra Bora dedi ki:

  Hocam bu babamin MI sonucu korkulacak bi sey var mi ne demek istemis anlatabilir misiniz lutfen? T1 ve T2 ağırlıklı saggital ve T2 ağırlıklı aksiyel incelemelerde;
  Konus medullaris L1 duzeyindedir.
  Vertebra korpus yükseklikleri tabi,sinyalleri azalmıstir.
  *Unkovertebral sivrileşmeler ve diskopatiler izlenmektedir.
  L3 vertebra korpusu alt end platede modic tip 1-2 dejeneratif değişiklikler izlenmektedir.
  L3-4 ve L4-5 intervertebral diskinde hafis bulging ve eşlik eden dorsal osteofite bağlı duralkeseve nöral foramenlerde hafif daralma mevcuttur.*

 106. Korel Toprak dedi ki:

  Servikal aks düzleşmiştir.

  Posterior vertebral hat düzgün ve kesintisiz olarak izlenmektedir. Vertebraların korpus yükseklikleri ve sinyal intensiteleri normaldir. Servikal kord kalınlık ve sinyal intensitesi normaldir. Spinal kanal normal form ve genişliktedir. İntra spinal kitle lezyonu izlenmedi.

  İntervertebral disklerin yükseklikleri ve sinyal intensiteleri normaldir.

  C2-3 düzeyinde disk posterior konturları normal olup, ventral subaraknoid mesafe, dural kese ve nöral elemanlara bası saptanmadı. Nöral foramenler açıktır.

  C3-4 ve C4-5 düzeylerinde diskal bulging izlenmektedir.

  C5-6 düzeyinde diskal bulging, santralde anüler yırtık ve diskal protrüzyon spinal kordu basılamıştır.

  C6-7 düzeyinde diskal bulging izlenmektedir.

  Paravertebral yumuşak dokulara ait patoloji saptanmadı.

 107. Erdal ŞAHİNTÜRK dedi ki:

  Servikal lordoz düzleşmiştir.
  C6-7 diski ılımlı diffüz bulging göstermektedir.
  Tüm düzeylerde disk sinyalleri azalmıştır.
  Vertebra korpus yükseklikleri ve sinyalleri normaldir.
  Hocam ameliyat gerekli mi acaba? boyunda müthiş ağrı yapıyor
  Şimdiden teşekkürler

 108. Emre öcal dedi ki:

  İyi günler MR sonucumu değerlendirirsiniz sevinirim Lomber lordoz düzleşmiştir.L4,5 verteralarınhafif dejeneratif ödematöz sinyal değişiklikleri mevcut.L3,4 düzeyinde ılımlı bulging izlendi .L4,5 düzeyinde bulging zemininde santral geniş tabanlı minimal ptotütde disk hernisi mevcuttur. Dural kese anteriorda başı altındadır nörsl foramerler inferiordan daralmıştır. L4 S1 düzeyinde ılımlı bulging var.

 109. Kemal kurt dedi ki:

  Lomber Spinal MR incelemesi; İnceleme sekansları: Sagital planda T1A ve T2A FSE, aksial planda T2A FSE Lomber lordoz tabiidir. **L3-4, L4-5, L5-S1 disklerinde dejenerasyona sekonder T2 sinyal kaybı izlendi. **L3-4 diskinde santral – sağ paramedian protrüzyon, dural kese basısına neden olmaktadır. Disk posteriorunda küçük annuler yırtık izlenmiştir. **L4-5 diskinde santral – posterior protrüzyon, dural kese basısına neden olmaktadır. Sol nöral foramen inferiordan hafif daralmıştır. **L5-S1 diskinde santral – sağ paramedian geniş tabanlı protrüde komponenti belirgin bulging, dural kese ve sağ S1 sinir köküne hafif bası yapmaktadır. Sağda belirgin her iki nöral foramen inferiordan hafif daralmıştır. Vertebra korpus yükseklikleri tabii olup kortikal ve medüller sinyal intensiteleri homojendir. Posterior elemanlar normal olarak değerlendirilmiştir. Nöral foramenler açıktır. Ligamentum flavumlar normal kalınlıkta ve faset eklemleri tabiidir. Tüm düzeylerde spinal kanal normal genişliktedir. Konus medullaris normal düzeyinde sonlanmaktadır. Filum terminale normal kalınlıkta izlenmiştir. Kauda ekuinaya ait sinir liflerinin seyir ve sinyal intensiteleri tabiidir. İntradural patoloji saptanmamıştır. Paravertebral yumuşak dokuda patolojik sinyal intensitesi değişikliği saptanmamıştır.

 110. Mustafa dedi ki:

  İyi günler hocam. Sol kolumdaki uyuşukluk , boğun sırt omuz ağrım için önce fizik tedavi doktarına sonra ise iki farkli beyin ve sinir cerrahisi uzmanina gittim. Doktorlardan ilki omurgamın çöktüğünü ve sonumun felç olacağinı söyledi. İkinci doktor ise acil ameliyat gerekmediğini söyledi. MR sonucumu yorumlarsanız çok sevinirim. Teşekkurler.
  Servikal lordoz düzleşmiştir. Servikal aksta açıklığı sağa bakan skolyoz izlenmektedir.
  Disklerde dejenerasyonla uyumlu T2 imajlarda yoğunluk kayıpları dikkati çekmektedir.
  C3-C4 düzeyinde diffüz bulging zemininde santral geniş tabanlı disk protrüzyonuna bağlı anterior subarakniod mesafe daralmıstır. Nöral foramenler açıktır.
  C4-C5 düzeyinde diffüz bulging zemininde santral geniş tabanlı disk protrüzyonu izlenmekte olup spinal korda bassı izlenmektedir. Nöral foramen girişleri hafif daralmıştır.
  C5-C6 düzeyinde diffüz bulging izlenmektedir. Bilateral santrolateral ve sol foraminal disk osteofit kompleksleri izlenmektedir. Anterior subaraknoid mesafe daralmıştır. Sol foraminal düzeyde nöral kök basısı izlemektedir. Sağ nöral foramen açıktır.
  C6-C7 düzeyinde diffüz bulging izlenmektedir. Anterior subaraknoid mesafe daralmıştır. Nöral foramenler açıktır.

 111. Aylin acar dedi ki:

  Merhaba hocam, MR sonucum; servical dejenerarif hidrasyon kaybı, c5-c6, c6-c77 disk yüksekliklerine azalma vertebra end platolarında osteorifler , c4-c5 diskinde hafif posterior bulging sağda unkovertebral kalınlaşma ve hafif foraminal stenoz, c5-c6 düzeyinde sağ parasantral proteüzyon ve osteotif kompleksine bağlı spinal kord sağ anterioruna belirgin bası sağ resesiyel belirgin daralma, c6-c7 düzeyinde sol parasantral disk protrüzyonu ve osteofit kompleksine bağlı duraya indentasyon
  Bu sonuca göre sizce sadece fizik tedavi yeterlimidir? Teşekkürler

 112. DERYA dedi ki:

  MRB HOÇAM 34 YASINDAYIM MR SONUCUM C3-7 İNTERVERTABRAL DEJENERASYON SEKONDER T2A SEKANSLARDA İNTENSİTE AZALMALARI İZLENMEKTEDİR BANA BUNUN NE OLDUĞUNU SÖYLERMİSİNİZ BOYNUM COK AGRIYO KOLLARIMA KADAR AĞRI ATIYOO AGRIDAN DURAMIYOM TŞK

 113. Şükran dedi ki:

  Merhaba hocam mr sonucum=Teknik:FSE T1 sagital,FSE T2 axial, sagittalBulgular:LOMBER SPİNAL MR İNCELEMESİNDE ; Lomber lordoz doğaldır. Vertebraların korpus yükseklikleri ve sinyal intensiteleri normaldir. Spinal kanal normal form ve genişliktedir. İntra spinal kitle lezyonu izlenmedi.  L3 – S1 intervertebral disklerinde diffüz posterior bulging mevcuttur.   L5-S1 intervertebral diskinde santral tipte hafif protrüzyon mevcuttur. Diğer intervertebral disk düzeylerinde belirgin disk bulgingi ya da herniasyon bulgusu saptanmamıştır. Nöral foramenler açıktır. Konus medüllaris normal düzeyde ve sinyal intensitesi doğaldır. Paravertebral yumuşak dokulara ait patoloji saptanmadı.Karşılaştırma: Sonuç ve Öneriler:Yukarıda belirtilen MR bulgularının klinik bilgiler ve laboratuvar sonuçları ile birlikte değerlendirilmesi önerilir

 114. seda çetin dedi ki:

  hocam merhaba
  mr raporunda tanı olarak servikal hipolordoz disklerde dejenerasyon mutipl seviye ılımlı diskopati dural kese basısı diye yazmaktadır.Kolum ve elim çok ağrıyor boyunda fıtık var hiç bir ilaç etki etmedi ne yapmalıyım ağrılara katlanamıyorum artık.

 115. Fatma dedi ki:

  Mr sonucumda servikal lordoz duzlesmistir.
  C4-5 diskinde anterior subaraknoid mesafeyi indente eden minimal periferal bulging izlenmektedir.
  Vermis sol orta kesiminden sol serebeller hemisfere uzanan ve sacaksi kontraslanan venöz anjiom izlenmektedir. Hocam durumum nedir acaba

 116. İlhan dedi ki:

  Saygıdeğer Hocam iyi çalışmalar dilerim. Annemin 67 yaşında Boyun Fıtığı MR sonucunu değerlendirmisiniz? SERVİKAL MR İNCELEMESİ:

  Servikal lordoz doğal izlenmektedir.

  Vertebra korpus yükseklikleri ve sinyal intensiteleri tabii izlenmektedir.

  Servikal spinal kord intensitesi homojen izlenmektedir.

  Servikal disklerde hidrasyon kaybı izlendi.

  C4-5 düzeyinde geniş tabanlı santral diskosteofit kompleksi izlendi, bu düzeyde korda bası saptanmadı.

  C4-5 düzeyinde sağ nöral foramende daralma izlendi.

  C5-6 düzeyinde solda daha belirgin olmak üzere nöral foramenlerde daralma izlendi.

  C6-7 düzeyinde geniş tabanlı santral diskosteofit kompleksi izlendi, bu düzeyde korda bası saptanmadı.

  C6-7 düzeyinde her iki nöral foramende daralma izlendi.

  Diğer servikal disklerin posterior konumları normal izlenmektedir.

Yorum Yaz