Web sitemize hoşgeldiniz, 16 Ocak 2017

Boyun Fıtığı

Boyun Fıtığı

Boyun ağrıları-Boyun Fıtıkları Nedenleri ve Tedavisi

Boyun ağrıları toplumda en sık rastlanan ağrılardan biridir. Toplumda insanların 3te 2 si hayatlarının bir döneminde boyun ağrısından şikâyet etmektedir. Bu kadar sık rastlanan bir şikayet olmasına rağmen çoğunlukla boyun ağrıları ciddiye alınmaz ve göz ardı edilir.

Boyun ağrılarının en sık sebebi boyun fıtığıdır. Boyun fıtıkları boyun omuları arasında yastık işlevi yapan disklerin boyun sinirlerine bası yapması sonucu oluşur. Sinir köklerinin sıkışması sonucu oluşan bu ağrıya radiküler ağrı denir. Her boyun ağrısının boyun fıtığının belirtisi olmadığını bilmek gerekir.  Boyun ağrıları bu bölgedeki kasların aşırı zorlanması, boyun bölgesindeki enfeksiyonlar, boyundaki lenf nodlarının şişmesi, kemik iltihapları, fibromyalji gibi kas hastalıkları ya da romatizmal hastalıklar sonucu da oluşabilir.

Boyun ağrılarının tedavisinde ağrının asıl nedeni tespit edilmeli ve ağrıya neden olan hastalığa yönelik tedavi uygulanmalıdır. Ağrı kesicileri, fizik tedavi egzersizleri, boyunluk kullanımı, cerrahi yaklaşımlar kas ve iskelet sistemi rahatsızlıklarında tedavi unsurlarının oluştururken; damar rahatsızlıklarında, enfeksiyonlarda, boyun bölgesini tutan tümörlerde hastalıklara başka açılardan yaklaşılarak tedavi uygulanmaktadır.

Bu aşamada bilinmesi gereken en önemli nokta boyun bölgesindeki ağrıların ciddi nedenleri olabileceği ve geç kalınmadan bir doktora başvurulması gerektiğidir.

 

Boyun Fıtıkları

Boyun fıtıkları en sık boyun ağrısı ile belirti verir. Ancak bu ağrıya kollara yayılan ağrı, güçsüzlük ve uyuşukluk hissi eşlik etmelidir. Bu şikayetleri olan hastaların beyin cerrahisi, fizik tedavi ve rehabilitasyon ya da ortopedi bölümlerine baş vurması gereklidir.

Boyun fıtıkları boyun omurları arasında yer alan disklerin fıtıklaşarak boyundaki sinir köklerine bası yapması sonucu oluşur. Yukarı seviyelerde oluşan fıtıklarda şikâyetler omuzlarda olurken alt seviyelerde oluşan fıtıklarda şikâyetler kollarda ya da ellerde oluşmaktadır.

Boyun fıtıklarının teşhisinde iyi bir anamnez(hastalığın öyküsü)  alınması ve uygun muayenenin yapılması gerekmektedir. Bunlardan sonra boyun grafileri, MRG (Manyetik Resonans Görüntüleme), EMG (Elektro-Myo-Grafi) gibi yöntemler boyun fıtığının tanısında kullanılmaktadır.

Boyun fıtığı tespit edilen hastalarda tedavi yöntemleri hastalığın şiddetine göre değişmektedir. Ağrı kesiciler ve kas gevşeticiler çoğu durumda yeterli olurken bazı hastalar fizik tedavi egzersizlerinden yarar görebilirler.

Bu tedaviler yetersiz kaldığında cerrahi gerekli olabilir. Boyun fıtıklarının cerrahisinde sinirlere bası yapan fıtıklaşmış diskler temizlenmekte ve yerine titanyumdan oluşan bir disk yerleştirilmektedir. Ameliyat 45 – 60 dk kadar sürmektedir. Operasyondan 2 saat sonra hastalar ayağa kalkabilir ve 1 hafta içinde işlerine dönebilirler. Ameliyat sonrası 6 hafta kadar boyunluk kullanılması gerekmektedir. Boyun fıtıklarında cerrahi uygulanacak hastalar mutlaka bir beyin cerrahına danışarak en uygun şekilde tedavi edilmelidir.

Etiketler:

Yorumlar

 1. hasan ertürk diyor ki:

  SERVİKAL MR:

  İnceleme Tekniği: TSE T1W, T2W sagital; GRE aksiyal

  servikal lordoz düzleşmiştir ( pv spazm)
  inceleme alanına giren posterior fossa ve kafa tabanı oluşunları doğaldır.
  nazofarenks, hipofiz glandı normaldir. atlantoaksiyal mesafe , dens doğaldır.
  servikal medulla spinalis normal görünmektedir. santral kanal doğaldır.
  servikal vertebra korpus yükseklikleri intensiteleri normaldir.
  C2-3 dışında C5-6 da belirgin olmak üzere disk aralakları dar ve düzensiz olup vertebra köşelerinde ostoofitler dikkati çekmiştir. ( spondiloz bulguları ). Tüm intervertebral disklerin sinyal intensitesi dejenerasyona bağlı azalmıştır. faset eklemler hipertrofiktir.
  C2-3 seviyesinde herniasyon saptanmamıştır. medulla spinalis basısı yoktur. nöral foramenler normal izlenmektedir. sinir kökü basısı saptanmamıştır.
  C3-4 diskinde santral-bileteral parasantral protrüzyonlar vardır. medulla spinalis anteriordan basılanmış para santral alanlar daralmıştır. noral foromenler normal izlenmektedir. sinir kökü basası saptanmamıştır.
  C4-5 ve C5-6 seviyelerinde medulla spinalisi anteriordan basılmayan santral disk protürüzyonları sağda ileri derecede olmak üzere her iki parasantral mesafe -nöral foramen kaudal kesimini daraltan osteofit-disk konpleksleri mevcuttur. sağ C5 ve C6 kökleri basılıdır.
  C6-7 diskinde sol foraminal geniş tabanlı ekstrudasyon vardır. faset eklem hipertrofilleriyle birlikte sol nöral foramen oblitere olup, sol C7 kökü belirgin basılıdır. PV alanları doğaldır.

  Nasıl bir tedavi yöntemi önerirsiniz SAYGILARIMLAR Hasan ERTÜRK

  Kastamonu/Daday Belediye İtfaiye Amirliği

  1. nihat egemen diyor ki:

   BU MRI RAPORUNA GORE AMELIYAT GEREKEBILIR. ANCAK ONCELIKLE HASTAYI VE MRI LARI GORMEKTE YARAR VAR.ONDANSONRE BELKI ONCELIKLI TEDAVI OLARAK FIZIK TEDAVI ONEREBILIRIM. ANCAK BU HASTA VE MRI LARIN TARAFIMDAN GORULMESI SONRASI VERECEGIM BIR KARARDIR.
   SAGLIKLI GUNLER DILERIM
   PROF. DR. NIHAT EGEMEN

 2. emel diyor ki:

  merhaba Egemen bey
  26 yaşındayın ilk 2004de belfitiği teşhisi kondu iğne ve ilaç tedavisi gördüm ama şuan ağrılarım çok fazla ve sürekli geçyene türden sağ dizim ve topuğumda çok şiddetli ve geçmeyen ağrılarım mevcut.gittiğim hekimlerden bir kısmı acil ameliyat bir kısmı gerek yok diyor en son fizik tedavi uzmanına gittim MR sonucuma göre çok kötü ama fiziksel muayneme göre başlangıç dedi,psikolojim de iyice bozuldu napacağımı hangi hekime güveneceğimi bilemez haldeyim.L3-4,L4-5,L5-1 disklerinin sinyal intensiteleri T2 ağırlıklı incelemelerde dejenerasyona sekonder sinyal kaybı
  L3-4 diffüz bulging mevcut
  L4-5 geniş tabanlı santral sağ parasentral disk hernisi,dural kese çıkışında S1 sinir köküne bası saptanmıştır.
  ilginiz için şimdiden teşekkürler,cevabınızı dört gözle bekliyorum.

 3. nihat egemen diyor ki:

  MRI larinizla birlikte bana gelin. Size dogru olan nedir soylerim. Bazen Hastalik net cevaplar vermemize mani olabiliyor ama sizin icin en dogru nedir onu soyliyecegimden eminim. Sevgiler

 4. Belgin Dede diyor ki:

  Saygıdeğer doktorum babam 67 yaşında mayısın 13 ünde Artvin ilinin Ardanuç ilçesinde öğlen vakti evde fenalaşıp sağlık ocağına kaldırılıyor 112 ambülansla Rize devlet hastanesine sevk ediliyor Daha Artvine varmadan müdahale gerekiyor Artvin devlet hastanesinde uyutularak Rizeye getiriliyor Halen daha hiçbir müdahale yapılmadan uyutulmaya devam ediliyor Vücüt fonksiyonları artık iflas durumunda tahlil sonuçlarına internetten bakabiliyorum Durum ciddiyetini koruyor uyutmaya devam edeceğiz kanama durana kadar diyorlar başka birşey demiyorlar Lütfen bu konuda bize yardımcı olurmusunuz ne olacak bu bekleyişin sonu İlgilenirseniz babamın TC sini doğum tarihini verebilirim ekrandan görebilirsiniz sonuçlarını Teşekkür ederim

 5. nihat egemen diyor ki:

  Hastanedeki doktorlariniz size daha faydali olacaktir. Benim Istanbuldan birsey yapabilme imkanim olmaz. Umarim Babaniz sagligina kavusur

 6. brkn diyor ki:

  Hocam merhaba.
  19 yasındayım ve ciddi bir şekilde bel fıtığı teşhisi konuldu. gittiğim doktorların tümü operasyonluk dedi fakat yaşımın küçük olmasından dolayı ailem pek ameliyata yanaşmadı..
  Sol tarafımda aşırı büyük bir fıtık ve bir tanesininde oluşmaya başladığını söylediler.Bacak ağrılarım çok fazla yürümekte çok zorluk çekiyorm hatta bazen öyle bir noktaya geliyor ki topalayarak ağrılı bir şekilde gitmeye çalışıyorum. Fizik tedaviye gittim fakat doktor fizik versem bile bir işe yaramaz dedi..
  Ameliyat konusunda napmam lazım yardımcı olursanız cok sevinirm ..
  ( MR resimlerini isterseniz verebileceğiniz bir adrese gönderebilirm.. )

 7. hazal birgül diyor ki:

  merhaba hocam arkadaşıma arteriovenöz malformasyon teşhisi konuldu.fakat henüz tedavisi için bir yöntem seçilmedi. açık beyin ameliyatı, endovasküler yay uygulaması veya radyocerrahi girişim mi uygulanmalı.ya da bilmediğim başka yöntemler var mı riskleri nelerdir siz hangi yöntemi tavsiye edersiniz bilgi verirseniz çok sevinirim.şimdiden teşekkür ederim

 8. Nihat Egemen diyor ki:

  Her uc tedavi yontemi de uygulanmaktadir. Ancak benim tercihimi soyliyebilmem icin hastanin tum tetkilerini gormem gerekir. Verilecek kararda tetkikler onemli yer tutmaktadi. Saglikli gunler dilerim

 9. süreyya çetin diyor ki:

  BEL FITIĞI HASTASIYIM AMELİYAT OLACAKSIN DİYE ISRAR EDİYORLAR ARKADAŞIM 3 KEZ OLDU BENDEN FARKI YOK
  DOKTORLARA İTİRAZ ETTİĞİNDE FAZLA SORU SORUĞUNDA KIZIYORLAR OYÜZDEN SİZE YAZIYORUM
  YÜRÜMEMDE DURUŞUMDA HAREKETLERİMDE BOZUKLUK YOK FAKAT BEL OMURGAMIN 2 CM SAĞINDA BİR ÇIKIKLIK VAR ORAYA DOKUNULDUĞUNDA AYAK PARMAKLARIMA KADAR SİNİR KARINCALANMASI OLUYOR BACAK ARKASI BALDIRLARI YANIYOR BÜZÜŞÜYOR BU SİNİR BASISI FITIKTA OLUR DİYECEKSİNİZ AMA NEDEN FITIK ÜZERİNDE DEĞİLDE O ÇIKIKTA ACI
  FİZiK TEDAVİYE GİTTİM YATALAK OLDUM AYAĞA BASAMADIM KORTİZOL D AHİL İĞNELER OLDUM MANUEL TERAPİ DENİLEN YÖNTEMLE RAHATLADIM AMA O SİNİR BASISI O ÇIKIKTA HAREKET EDİNCE ARTIYOR HİÇ GİTMİYOR HELE GECELERİ SABAH UYANINCA
  AMELİYAT OLSAM SADECE FITIĞI ALACAKLAR KALÇA KEMİĞİMDE NE OLABİLİR BURALARDAKİ OPERATÖRLERE GÜVENEBİLİR MİYİM

 10. Nihat Egemen diyor ki:

  Bu sorulara dogru cevabi verebilnem icin sizi muayene etmem ve tum tetkiklerinizi gormem lazim. Ancak bel fitigi ameliyati dogru teshis ve dogru tedavi yapildiginda basari orani yuksektir. Saglikli gunler dilerim

  1. süreyya çetin diyor ki:

   oraya gelecek imkanım yok 2 hafta sonra sinir basısından kurtulmak için ameliyat olacağım kalçamdaki çıkık ve oradaki sinirlerin fıtık dışı bir nedeni olamaz mı kapalı ameliyatta fıtık alınırken oradaki sorunda çözülebilir mi teşekkürler

 11. sevinç diyor ki:

  Merhabalar hocam 27 yaşındayım yaklaşık bir aydır sağ kolumda uyuşma ve şiddetli ağrı, baş ağrısı ve mide bulantısı var. Gittiğim bazı drlar ameliyat dedi şimdilik fizik tedaviye başladım nasıl bir yol izleyeceğimi bilmiyorum yaşım genç olduğundan ameliyat olmak istemiyorum. Bir yol gösterirseniz çok memnun olurum. Mr sonucum aşağıdaki gibi teşekkürler
  sağ T2 FRSE-SAĞ T1 FSE-AXT2 FRSFE
  Servika llordoz düzleşmiştir.
  C6*7 SEVİYESİNDE sağ parasantral-foraminal disk ekstrüzyonu izlenmekte olup anterior subaraknoid mesafeyi ve sağda nöral forameni ileri derece daraltmaktadır.
  c5*6 seviyesinde sol parasantral disk protrüzyonu izlenmekte olup anterior subaraknoid mesafeyi ileri derecede daraltmaktadır.
  vertebra korpus yükseklikleri ve kemik iliği inteensiteleri tabiidir.
  Servikal intervertebral disk mesafeleri ve sinyal intensiteleri normal görünümündedir.
  Spinal kord kalibrasyonu ve sinyal intensitesi olağandır.
  servikomedüller bileşke olağan olarak izlenmiştir.
  İnceleme alanına giren beyin sapı ve serebellumda patolojik intensite saptanmamıştır.
  Paravertebral alanlar tabiidir.

 12. göksel diyor ki:

  Sayın Meslektaşım
  Hastanızın Servikal Vertebralara Yönelik MR İncelemesinde;
  T 1 A sagittal , T 2 A sagittal ve T 2 A aksiyel kesitlerin tetkikinde

  Servikal lordoz düzleşmiştir.Disklerde sinyal ve yükseklik kayıpları dikkati çekmektedir.
  Kranioservikal bileşkede patolojik bulgu saptanmamıştır.
  Servikal vertebra korpus yükseklikleri ve sinyal intensiteleri normal sınırlardadır.
  C5-6 düzeyinde diskte posteriosantral protrüzyon izlenmiş olup ön epidural mesafeyi daraltmaktadır. Sol nöral foramen daralmıştır.
  Spinal kord ve korda ait elemanlar normal görünümdedir.
  Paravertebral alanlarda radyopatolojik bulgu saptanmamıştır.

  SONUÇ: Servikal lordozda düzleşme
  C5-6 diskinde posteriosantral protrüzyon ve sol foramende daralma

  SAYGILARIMLA
  hasta kadın olup 40 yaşındadır aniden bir korku sebebiyle kasılma olmuş ve akabinde boynun sol tarafı tutukluğu sol omuz ve sol kol aşı yeri ağrı şikayeti ile kol omuz filmi çekildi boyun grafisinde daralma görülünce de MR yapıldı öneriniz nedir tehlikeli bir durum var mı rica etsem

 13. salih alp diyor ki:

  mrb hocam ben yaklaşık 2 aydır boyun ağrısı çekiyorum doktora gittim boynumda düzleşme varmış MR çektik sonuclar şöyle servikal aks düzleşmiştir C2-5 düzeyinde disklerde Diffüz bulging mevcut olup dural kese anteriordan basıldırı. sonuçlar öyle yanlız doktor ufak tefek bişey olduğunu söyledi bu sonuçlar neyi gösteriyor sol kolumda ara sıra ufak tefek sancıda oluyor şimdiden teşekkürler

 14. TUĞBA diyor ki:

  merhabalar hocam benim genelde sinuzüt olduğumdan baş ağrım genelde olur geğiz kısmından sürekli akıntım oluyor genelde gözlerim ışığa bakarken çok rahatsız oluyorum bunlar şuana kadar sünitiz belirtisi bunu biliyorum fakat uykumdan uyaandıran ense baş kısmımda çok ağır bi baş ağrısı oluyor mide bulantısı terleme ensede sertleşmede cabası konuşma güçlüğü çekiyormuyum bilmem ama dilimin dönmediği zamanlar olmuyor değil birde geceleri kalktığımda arada kolumun uyuştuğunu hissediyorum üstüne yatıyorum sanıyorum ama eminde olamıyorum tabiki siz ce beyin ile ilgili sorun varmıdır birde bel düzleşmesi neden olabilir mi kol karıncalanmasına

 15. Ayhan Sonmez diyor ki:

  Sn.Hocam Merhaba,

  1 aydır bir türlü geçmeyen sağ omuz ve sağ kol ağrıları sonucu doktora gittim , MR istendi, çekildi ve sonuç aşağıdadır, şimdi bunlar ne anlama geliyor ve ne yapmam gerekiyor ?
  Teşekkürlerimle,
  Ayhan Sonmez

  BULGULAR:
  Vertebral end plate’lerde dejeneratif değişiklikler, disklerin sinyal intensitelerinde dejeneratif azalma izlendi.
  C5-6 düzeyinde intervertebral disk mesafesinde daralma, end plate’lerde tip II dejenerasyon ile uyumlu sinyal değişikliği, posteriorda küçük osteofitik oluşumlar izlenmektedir.
  C3-4 düzeyinde sağ ağırlıklı minimal diffüz anüler bulging izlendi.
  C5-6 düzeyinde diffüz anüler bulging, posterior santral geniş tabanlı protrüzyon, eşlik eden küçük osteoftik oluşumlar, anterior subaraknoid mesafede obliterasyon, medullaspinalise indentasyon saptanmıştır.
  C6-7 düzeyinde diffüz anüler bulging, posterior santral – sağ parasantral geniş tabanlı protrüzyon, anterior subaraknoid mesafede ve sağ nöral foramende daralma, eşlik eden küçük osteofitik oluşumlar, dural keseye ve sağda sinir köküne hafif indentasyon saptanmıştır.
  Spinal kord normal form ve intensitede izlenmiştir.
  Atlantoaksiyal eklem ilişkisi korunmuştur.
  Kranioservikal bileşke anomalisi saptanmadı.

  SONUÇ:

  · Vertebral end plate’lerde dejeneratif değişiklikler, disklerin sinyal intensitelerinde dejeneratif azalma.
  · C5-6 düzeyinde intervertebral disk mesafesinde daralma, end plate’lerde tip II dejenerasyon ile uyumlu sinyal değişikliği, posteriorda küçük osteofitik oluşumlar.
  · C3-4 düzeyinde sağ ağırlıklı minimal diffüz anüler bulging.
  · C5-6 düzeyinde diffüz anüler bulging, posterior santral geniş tabanlı protrüzyon, eşlik eden küçük osteoftik oluşumlar, anterior subaraknoid mesafede obliterasyon, medullaspinalise indentasyon.
  · C6-7 düzeyinde diffüz anüler bulging, posterior santral – sağ parasantral geniş tabanlı protrüzyon, anterior subaraknoid mesafede ve sağ nöral foramende daralma, eşlik eden küçük osteofitik oluşumlar, dural keseye ve sağda sinir köküne hafif indentasyon.

 16. MEHMET TAŞÇI diyor ki:

  Merhaba Nihat bey,
  Eşimin mr sonuçlarında aşağıdaki durumlar gözlenmiştir. Problem nedir. ne gibi bir yol izlememiz gerekmektedir?

  Servikal lordozda hafif azalma.
  Disk Sinyal intensitelerinde dejenerasyona bağlı sinyal kayıpları.

 17. Emine ak diyor ki:

  C5-6 disk aralığı daralmıştır. Tüm servikal disklerde dejenerasyona sekonder sinyal azalması izlenmektedir.
  C 5-6 seviyesinde minimal diffüz posterior taşma izlenmektedir. Anterior subaraknoid mesafe hafif daralmıştır. Bunlar ne demek rica etsem yardımcı olabilir misiniz acaba
  İlginiz için teşekkür ederim.

 18. Melike YENI diyor ki:

  Disk intensiteleri T2 imajlarda dejenerasyona bagli azalmistir.Torokal vertebra korpus yukseklikleri,dizilimleri,disk mesafeleri ve korpus yogunluklari normaldir.Torakal duzeyde kord kalinligi ve sinyal yoğunluğu dogaldir.Torakal duzeyde T4-T5 seviyesinde kucuk santral disk protrüzyonu anterior subaraknoid mesafeyi oblitere etmektedir.Spinal korda anteriordan hafif basi mevcuttur.Tekal kese çıkışında bilateral sinir kökleri irritedir .Noral foramenler açıktır.Spinal kanal hafif daralmistir.
  T5-T6,T6-T7,T7-T8 seviyelerinde posterior posterior bulginge bağlı anterior subaraknoid mesafeler minimal obliteredir.Noral foramenler açıktır.Sinir koku basisi izlenmemistir. .hocam fizik tedavi gördüm iyi gelmedi doktorum epidural steroid enjeksiyonu yapılması gerekiyor dedi ne yapmaliyim ilginize teşekkür ediyorum şimdiden.

 19. Nezahat diyor ki:

  Merhaba,
  Servikal spinal MR tetkiki
  FSE T2 Sagittal. SE T1 Sagittal ve Aksiyel planda alınan görüntülerin incelenmesinde;
  1-Servikal lordoz düzleşmiştir.
  2-Vertebra korpuslarında spondiloz ile uyumlu dejeneratif intensite değişiklikleri dikkati çekmiştir.
  3-Tüm intervertebral disklerde dejenerasyonu sekonder intensite kaybı mevcuttur (dejeneratif disk hastalığı).
  4-C3-4 ve C4-5 düzeyinde jeneralize bulging zemininde anterior BOS kolonuna bası yapan santral/sol mediolateral herniasyon gözlenmiştir.
  5-C5-6 düzeyinde jeneralize bulging zemininde anterior BOS kolonuna bası yapan santral/sol mediolateral herniasyon gözlenmiştir.
  6-C6-7 düzeyinde jeneralize bulging zemininde anterior BOS kolonuna bası yapan santral posteriori herniasyon izlenmektedir.
  Paraspinal alanlarda patolojik görünüm dikkate çekmemiştir.

  Şuan fizik tedavi görmekteyiz boyun ve kolunda ki ağrı devam etmektedir. Ne yapmam gerekiyor yardımcı olur musunuz. (45 yaşndayım)

 20. AYTAÇ ÖZDEMİR diyor ki:

  Hasta Adı: AYTAÇ ÖZDEMİR
  İstem: MR, VERTEBRA, SERVİKAL
  İstemi Yapan: LEVENT BİLGİN
  Rapor Tarihi: 6/17/2016 12:06:00 AM

  Bulgular:

  Kranioservikal bileşke doğaldır.
  Servikal aks normaldir.
  Servikal vertebra korpus yükseklikleri ve sinyal şiddetleri normaldir.
  C5-6 düzeyinde posterior osteofit formasyona eşlik eden periferik disk kabarıklığı zemininde anterior subaraknoid mesafeyi daraltan santral disk protrüzyonu izlenmektedir.
  Diğer düzeylerde intervertebral disklerin yükseklikleri, sinyalleri ve posterior konturları doğal görünümde olup bu düzeylerde nöral foramenler ve spinal kanal normal genişliktedir.
  Diğer düzeylerde servikal spinal kord medüller sinyal intensitesi homojendir, bası bulgusu saptanmamıştır.
  Prevertebral ve paravertebral alanlar doğaldır.
  bu sonuç ne anlama geliyor teşekkürler

 21. Bülent Yeğen diyor ki:

  Merhaba hocam

  Boyunda 2 ve 3 nolu disklerde daralma ve fırık nedeniyle18.02.16 da ameliyat oldum. Fakat ağrılarım hiçbir şekilde geçmedi. Ameliyat sonrası sadece uyuşmalarım yok oldu. Her gün sanki ağrılarım daha fazla artıyor. Son olarak 18.06.16 da boyun MR çektirdim. Bu rapora göre,
  *Servikal lordoz düzleşmiştir
  *Tüm servikal intervertebral disklerde dejeneresyona bağlı sekonder hidrasyon kaybı saptanmıştır.
  *C3-6 düzeylerinde posterior vertebral elemanlar düzeyinde görüntü distorsiyonu post-op meteryallerin oluşturduğu artefaktlar dikkati çekmektedir
  *C3-4 düzeyinde diffüz bulling mevcut olupspinal korda temas izlenmektedir
  *C4-5 düzeyinde diffüz posterior disk protrüzyonu mevcut olup anterior subarraknodi mesafe hafif daralmıştır
  *C5-6 düzeyinde diffüz bulling mevcut olup ,spinal korda temas dikkati çekmektedir
  *Vertebra korpos yüksekliği normaldir
  *Diğer düzeylerde spinal kanala doğru taşma gösteren disk herniasyonu saptanmadı.
  *Diğer nöral foramen genişlikleri normaldir.
  *Spinal kord kalınlığı ve sinyal özellikleri normaldir
  *İntra ve ekstradural yer kaplayıcı oluşum saptanmadı
  *Kesitlere dahil kranioservikal bileşke medulla oblangata ve posterior fossa normaldir
  *Atlantoaksiyal eklem paravertebral yumuşak dokular normal görünümdedir

  yazıyor. Ne yapmam gerekiyor nasıl bir yol izlemeliyim yardımcı olur musunuz?

Yorum Yaz