Web sitemize hoşgeldiniz, 29 Haziran 2017

Bel Fıtığı Nedir

Bel Fıtığı Nedir

Bel fıtığı, belde omurlar arasındaki kıkırdak dokuların geriye veya öne doğru yer değiştirmesiyle ortaya çıkan ağrılı bir hastalıktır.Belimizde 5 tane omur vardır. Bu beş omurun arasında da 5 tane kıkırdak doku vardır. Kıkırdak dokular, etraflarındaki zar tarafından kemikler arasında sıkı bir şekilde bağlı tutulmaktadır.Belin biçimsiz hareketlerle zorlanması sonucu bu zar yırtılır, kıkırdak dokuların içerisinden çıkar veya zarı şişirerek arkadan geçen sinirlere baskı yaparlar. Baskı sonucu çok şiddetli, bazen de güçsüzlüğe ve refleks kayıplarına neden olan klinik bir tablo ortaya çıkar. Buna bel fıtığı denmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

  1. sezer dedi ki:

    hocam bende bel fıtıgı mevcuttur ameliyat olmam önerıldı emar cekıldım ıkıtane disk gösterıldı 2sevıyede galıba agrı sag kalcamda var ayakta ve yürümmde bı sıkıntı yok yürüyünce acılıyo agrılarım azalıyo benim denize falan gitmm sakıncalı olurmu yüzmeyı öneriliyo bana

    1. kadir dedi ki:

      kardeşim merakımdan soruyorum emar sonuçlarında fıtığın derecesi yazıyormu bulging,protrüzyon vs. gibi.Yani nasıl hemen ameliyat öneriyorlar??

Yorum Yaz