Web sitemize hoşgeldiniz

Glioblastoma Beyin Kanseri (GBM) Tedavisinde NovoTTF-100A

Glioblastoma multiforme (GBM) nedir?

Glioblastoma multiforme (GBM) yetişkinlerde en sık görülen primer beyin tümörü türüdür. GBM beyin kanserinde, beyindeki kanserli hücreler hızlı şekilde bölünüp üreyerek yayılma gösterir. Optune NovoTTF-100A sistemi, Novocure firmasının beyin tümörleri için geliştirdiği radyo frekansları ile çalışan yeni harici ve ilaçsız bir tedavi yöntemidir. Bu tedavi ile hastalıktan tamamen kurtulmak mümkün değilse de hastaların yaşam sürelerinin anlamlı bir şekilde uzayabildiği görülmektedir.

NovoTTF-100A Çalışma Prensibi

GBM  kanseri hücreleri beyinde hızlı şekilde bölünüp üreyerek yayılma gösterir. Bu bölünme esnasında rol oynayan elektrik yüklü elementleri taşıyan hücreleri avantaj haline getiren NovoTTF-100A, sağlıklı beyin dokularına zarar vermeden tümör bölgesinde çok düşük yoğunluklu alternatif elektrik alanları oluşturarak bu hücrelerin fiziksel olarak parçalanmasını sağlamaktadır. Bu alanlar Tümör Tedavi eden Alanlar – TTA (TTF-Tumor Treating Fields) olarak bilinir. Tümör hücrelerinin bölünme sırasında aldığı özel şekil yüzünden tümör tedavi eden alanlar bu hücrelerin yığılarak fiziksel olarak parçalanmasına yol açar. Ayrıca tümör hücreleri bölünme sırasında hareketi sağlayan elektrik yüklü yapı taşlarına sahiptirler. TTA bu yapıtaşlarının da parçalanmasına yol açar. Sonuç olarak bu iki etki tümörlerin gelişmesinin yavaşlamasını, hatta gerilemesini sağlar. Bunu yaparken de sağlıklı hücrelere herhangi bir zarar verilmez.

Tedavi ve Cihaz Kullanımı

Tedavi, hastanın kafasına dışarıdan bağlanan elektrotlar aracılığı ile uygulanır. Elektrotlar, tümörü hedef almak için doğrudan kafatasına yerleştirilir ve tedavinin tümör üzerindeki etkisini arttırmak için her hastanın MR görüntüleme sonuçlarına bağlı olarak yerleştirme alanı belirlenir. Cihaza bağlı elektrotlar hastanın kazınan kafasına yapıştırılıyor.

Hasta bu elektrotları 24 saat boyunca kafasında tutmak zorundadır. Sadece kişisel ihtiyaçlar için kısa aralıklar verilebilir. Elektrotlar hastanın saçının uzaması, terleme veya cilt iletkenliği azalması gibi sorunlara bağlı olarak 3-4 günde bir değiştirilmektedir. Bu elektrotlar elektrik alan yayını yapan çanta şeklinde pil veya elektrikle çalışabilen taşınabilir bir cihaza bağlıdır. Bu da tedavisi devam eden hastalara normal günlük aktivitelerini sürdürmeleri için kolaylık anlamına gelmektedir. Elektrotlar yüzünden uzun süre kullanımda en sık görülen yan etki cilt tahrişidir.

NovoTTF-100A Sistemi taşınabilir bir tıbbi cihazdır. Cihaz 4.5-5kg ağırlığındadır ve hasta tarafından sürekli taşınmak zorundadır. Hasta cihazı bir omuz çantası veya sırt çantasında taşırken normal günlük yaşamını sürdürebilir. 

NovoTTF-100A, hasta bir pil kullanırken taşınabilir. Tedavi Kitine 4 adet şarj edilebilir pil dahildir. Her pil 2 ila 3 saat güç sağlar. Uyumak için veya bir süre aynı yerde kalmayı planladığınız diğer zamanlarda cihaz güç kaynağını standart bir duvar prizine takınız. NovoTTF-100A düzenli bakım gerektirmez. NovoTTF-100A Sistemini tek başınıza kullanabilirsiniz ya da bir doktor, aile üyesi veya başka bakıcının yardımı gerekebilir. NovoTTF-100A üzerinde değiştirebileceğiniz herhangi bir ayar da yoktur. Yapmanız gereken tek şey cihazın güç kaynağının bulunduğunu kontrol etmek (şarj edilmiş bir pil bulunması veya duvara takılmış bir güç kaynağına bağlı olması) ve açıp kapatmaktır. Cihaz çalışmıyorsa bir alarm sesi duyulur. Burada paylaştığımız kılavuzda cihazda oluşabilecek basit sorun giderme ip uçları yer almaktadır. Kılavuzun tamamına erişmek için tıklayınız.

Optune NovoTTF-100A sistemi Amerika, Avrupa Birliği, İsviçre ve Avustralya’da nükseden GBM hastalarının tedavisi için onaylanmıştır. Tedavi 18 yaş ve üstü yetişkin hastalara uygulanabilir. Tedaviye ameliyatı, radyoterapi veya tedavisinin kesilmesinden 4 hafta sonra uygulanmaya başlanmaktadır.

Tedavi ancak Novocure sertifikalı bir doktor gözetiminde uygulanmaktadır. Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Nihat Egemen ülkemizde Novocure sertifikalı olarak hastalarına NovoTTF-100A sistemi ile tedavi sağlamaktadır.

 

Etiketler:

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz